Sala Senatu UJD zupełnie w nowej odsłonie – nowoczesność łączy się z tradycją
Uroczyste otwarcie Sali Senatu Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie odbyło się 11 grudnia 2024 roku (środa). Gości ceremonii otwarcia: parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli partnerskich instytucji, przyjaciół Uczelni oraz dziennikarzy powitał JM Rektor UJD prof. dr hab. Janusz Kapuśniak.
- Na każdym kroku i w każdym obszarze chcemy budować nowoczesny i dostępny dla szerokich rzesz Uniwersytet – podkreśla prof. Janusz Kapuśniak. – Można powiedzieć, że jednym z etapów był gruntowny remont Sali Senatu. Po zakończeniu prac uzyskaliśmy zupełnie nowe pomieszczenie łączące nowoczesność z wieloletnią tradycją. Sala gwarantuje m.in. możliwość przeprowadzania posiedzeń w oparciu o najnowsze technologie umożliwiające prowadzenie spotkań z wykorzystaniem filmów czy prezentacji, które są wyświetlane na dużym monitorze. W oparciu o nowoczesne technologie będziemy przeprowadzać głosowania – jawne i w niektórych przypadkach tajne. Wyniki będą udostępniane na monitorze. Będzie profesjonalnie, ale również szybciej i mam nadzieję, że czytelnie. Podczas planowanego na przyszły tydzień posiedzenia dostojnego Senatu UJD pomieszczenie wypróbują koleżanki i koledzy senatorowie. Liczę, że spodoba im się w nowej odsłonie.
O modernizacji Sali Senatu mówiła również mgr inż. Maria Róg, Kanclerz UJD.
- Remont rozpoczął się 27 sierpnia 2024 roku – wyjaśnia mgr Maria Róg. - Zadanie realizowano pod nazwą: "Remont Sali Senatu wraz z przyległym korytarzem w budynku Uniwersytetu Jana Długosza przy ul. Waszyngtona 4/8". Prace prowadzone były do 3 grudnia 2024 roku. W ich wyniku przeprowadzono ogólnobudowlany remont ścian, sufitu, podłogi. Ekipa remontowa wymieniła instalacje elektryczną. Przy tej okazji dobrano i zamontowano energooszczędne lampy oświetleniowe o ciekawym projekcie. Salę wyposażono w nowoczesny zestaw głosowań z zapisem i wyświetleniem wyników podejmowanych decyzji. Informacje są wyświetlane na znacznych rozmiarów, bo aż 98-calowym monitorze. Pomieszczenie zostało wyposażone w nowe, jasne meble oraz sprzęt audio-video najwyższej klasy. Roboty budowlane zostały wykonane przez firmę TRANSWOJ-BIS Sp. z o.o. Koszt wykonania robót budowlanych z wyposażeniem wynosi ok. 900 000 zł.
Koszt inwestycji został pokryty w całości ze środków Uniwersytetu. Warto wspomnieć, że Sala Senatu UJD ma dla Uczelni ogromne znaczenie historyczne. To w niej od lat 90. XX wieku obradowały kolejno Senaty: Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, a obecnie od zmiany nazwy Uczelni (1 czerwca 2023 roku) Dostojny Senat Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. W Sali gościli znani i cenieni naukowcy, politycy, samorządowcy, sportowcy, artyści, osoby, którym Uczelnia nadawała zacne tytuły: doktora honoris causa i profesora honorowego. Nade wszystko zapadały w niej strategiczne i ważne dla rozwoju Uczelni, ale też Częstochowy i regionu decyzje. Padały ważne deklaracje m.in. o zmianie nazwy Uczelni, wyborze patrona i logo, uruchomieniu nowych kierunków kształcenia czy wynikach ewaluacji. Wszystkim poczynaniom akademików przez dekady "przysłuchiwali się" rektorzy minionych kadencji oraz założyciel Uczelni. Tradycji tej nie zmieniono. Nadal w Sali Senatu prezentują się portrety najważniejszych dla Uniwersytetu osób – rektorów minionych kadencji wraz z popiersiem patrona Jana Długosza, który obecnie wita zmierzających na obrady Senatorów już przed Salą. Nowością jest również logo Uczelni. Zamontowany przed wejściem znak, świecąc zaprasza do wejścia do pomieszczenia.
Spotkaniu z mediami towarzyszyła również ekspozycja wystawy zatytułowanej „20 lat Polski w Unii Europejskiej”. Przypomnijmy, że wcześniej była ona udostępniona podczas Festiwalu Wiedzy i Kultury Europejskiej w ramach obchodów 20-lecia Polski w Unii Europejskiej” (Uczelnia realizowała go w dn. 13-14 października 2024 roku). Wystawa będzie dostępna dla publiczności w holu rektorskim (ul. Waszyngtona 4/8, 1. piętro).
Spotkanie umożliwiło również ukazanie zgromadzonym projektów naukowo-badawczych, które realizowane są przez pracowników UJD w laboratoriach Uczelni. Stało się też okazją do zaprezentowania planów inwestycyjnych np. budowie Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu na działce przy ul. Chłopickiego 3 w Częstochowie. Przekazano też informacje o planowanych wydarzeniach promocyjnych. Dwa z nich odbędą się już w styczniu 2025 roku – doroczny koncert Katedry Muzyki UJD poprzedzony wykładem prof. Jerzego Bralczyka (24 stycznia 2025 roku) oraz 30 stycznia 2025 Dzień Otwarty UJD.
Otwarcie sali stało się również okazją do złożenia życzeń świątecznych oraz okolicznościowych materiałów przygotowanych przez Dział Komunikacji i Marketingu UJD. Wcześniej goście zostali poczęstowani tortem, który został przygotowany z okazji podsumowania projektu "20 lat Polski w Unii Europejskiej"
O wystawie „20 lat Polski w Unii Europejskiej”
W zamyśle organizatorów nadrzędnym celem wystawy jest upamiętnienie doniosłego wydarzenia w historii naszego kraju jakim była akcesja Polski do struktur Unii Europejskiej. Jest to również chęć przybliżenia tego zagadnienia społeczności uniwersyteckiej, ale także wszystkim innym osobom, które przyjdą na wystawę. Innym zamysłem jest promowanie wartości wspólnotowych.
Ekspozycję można podzielić na kilka części. W jednej z nich zaprezentowano kilkanaście plansz, na których można prześledzić drogę Polski do struktur UE. Przypominają one najważniejsze wydarzenia z długiego kalendarium zabiegów polskiej dyplomacji, które doprowadziły do jedności ze wspólnotą. Przybliżają sylwetki polityków, ale również konkretne wydarzenia jak np. ateński szczyt, na którym przywódcy 25 krajów (w tym również Polski) podpisali traktat o rozszerzeniu Unii Europejski w kwietniu 2003 roku lub inny fakt - przecięcie szlabanu granicznego na polsko-słowackim przejściu granicznym na Łysej Polanie, w nocy z 30 kwietnia na 1 maja 2004 r. Zadbano również o prezentację kalendarium – plansze ukazują historię powiększania się UE, jak też w ciekawie graficzny sposób umożliwiają prześledzenie drogi Polski do akcesji.
Na kolejnych planszach zgromadzono materiał dokumentujący zmiany jakie zaszły w Polsce po wejściu do UE, a nie byłyby możliwe bez zaangażowania środków z kasy wspólnoty. Wśród nich można znaleźć m.in. zdjęcia ukazujące efekty rewitalizacji Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy czy prezentujące budynek Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.
Wystawa została przygotowana przez zespół pracowników Biblioteki Uniwersyteckiej UJD w Częstochowie: dr Joannę Bochaczek-Trąbską (kurator wystawy), dr Agnieszkę Jastrzębską oraz mgr Barbarę Grzywińską.
opr. Marek Makowski
foto. Konrad Balas
Media o tym wydarzeniu:
Data dodania: 11 grudnia 2024