Coraz bliżej realizacji kluczowych inwestycji!
Władze Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie nie ustają w działaniach na rzecz rozbudowy Uczelni. Potwierdzeniem tego są nieustanne starania zmierzające m.in. do powiększa bazy lokalowej Uniwersytetu. Ostatnio na działce UJD przy ul. Chłopickiego 3 w Częstochowie umieszczono tablicę informacyjną, na której widnieje napis: „Tutaj powstanie budynek Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie”. Tekst zilustrowany jest projektem obiektu.
- W tym momencie nie jestem jeszcze w stanie podać konkretnej daty rozpoczęcia budowy, ale zapewniam, że jesteśmy coraz bliżej realizacji tej ważnej inwestycji – wyjaśnia JM Rektor prof. dr hab. Janusz Kapuśniak. – nawet na moment nie przestaliśmy starać się o uzyskanie pełnej kwoty, która jest konieczna do zrealizowania naszych planów. W tej sprawie prowadzę rozmowy z parlamentarzystami, resortami: nauki i zdrowia, Urzędem Marszałkowskim w Katowicach oraz lokalnym samorządem. Liczę, że zakrojone na szeroką skalę starania wkrótce przyniosą efekty.
W opinii Rektora tablica ma być czytelnym sygnałem tego, że władze Uczelni realnie myślą o rozbudowie Uniwersytetu, i co z tym związane, zapewnieniu pracownikom, studentom i doktorantom nowoczesnych warunków do studiowania i prowadzenia badań na najwyższym poziomie. Liczą na mobilizację decydentów i wsparcie dla realizacji nie tylko ambitnych planów, ale przede wszystkim bardzo potrzebnej inwestycji. Podkreślają, że będzie ona służyć nie tylko Uczelni, ale pośrednio także wszystkim mieszkańcom Częstochowy i regionu, który dotkliwie odczuwa brak na rynku pracy lekarzy oraz innych wysoce wykwalifikowanych pracowników służby zdrowia.
Podobnego zdania jest Dziekan Collegium Medicum im. dr. Władysława Biegańskiego dr Leon Rak, prof. UJD.
- Inwestycja jest bardzo potrzebna i niezbędna dla rozwoju Collegium Medicum i prowadzonych przez jednostkę kierunków kształcenia - tłumaczy dr Leon Rak, prof. UJD. – W jego wnętrzach planujemy urządzenie laboratoriów dydaktyczno-badawczych z zakresu nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Warto podkreślić, że po zakończeniu budowy obiekt umożliwi nam lepsze planowanie zajęć, poprawi komunikację pomiędzy budynkami, słowem umożliwi lepsze skonsolidowanie Collegium Medicum. Wspomnę tutaj, iż równolegle przygotowujemy inwestycję na działce przy ul. Okólnej 17/19. Tam planujemy urządzić monoprofilowe i wieloprofilowe centrum symulacji medycznych. Liczymy więc, że w niedługim czasie Collegium zyska nawet dwa obiekty.
W samych superlatywach wypowiadają się również studenci kierunku lekarskiego.
- Projekt zaprezentowany na tablicy wskazuje, że budynek będzie nowoczesny i z pewnością umożliwi nam lepsze warunki do zdobywania wiedzy i umiejętności – twierdzi Magdalena Duliban, studentka II roku kier. lekarskiego CM UJD.
- Moim zdaniem obiekt po zakończeniu budowy doskonale wpisze się w całość kampusu uniwersyteckiego – ocenia Julia Dawid, studentka II roku kier. lekarskiego. – Będzie dobrze komponować się z sąsiednimi budynkami, a szczególnie z siedzibą Wydziału Prawa i Ekonomii.
Przypomnijmy, że powierzchnia budynku ma wynieść ok. 3 tys. metrów kw.
na foto od lewej: Dziekan CM dr Leon Rak, prof. UJD, st.Magdalena Duliban, JM Rektor UJD prof. dr hab. Janusz Kapuśniak, st. Julia Dawid,
Data dodania: 23 stycznia 2025