W Auli Magna odbędzie się Koncert Kompozytorski
Katedra Muzyki UJD we współpracy z kierunkiem Inżynieria Multimediów oraz z firmą Propersound zapraszają na wyjątkowy koncert poświęcony twórczości młodej kompozytorki z Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie - dr hab. Marty Mołodyńskiej-Wheeler. Odbędzie się on 2 kwietnia 2025 roku w budynku Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie (Aula Magna UJD, al. Armii Krajowej 13/15). Początek zaplanowano na godz. 19.00.
Bezpłatne wejściówki można odebrać w Dziale Komunikacji i Marketingu UJD: ul. Waszyngtona 4/8, pok. 708.
Podczas koncertu wystąpi sama kompozytorka we współpracy z pianistami związanymi z Katedrą Muzyki UJD: dr hab. Barbarą Karaśkiewicz, prof. UJD, dr Jakubem Brawatą, dr Olgą Wowkotrub, mgr Ludmiłą Kosteretską, mgr Mikołajem Ferencem oraz ze studentami UJD. Zobaczymy zupełnie nowe interaktywne wizualizacje zaprojektowane przez studenta kierunku Inżynieria Multimediów Bartka Białasa w ramach jego pracy inżynierskiej, tworzone w oparciu o sygnały obecne w przestrzeni koncertowej.
Będziemy mieli również okazję usłyszeć i zobaczyć laureatów I nagród I Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego "Fortepian Żywcem Brzmiący" w Żywcu w 3 kategoriach wiekowych: od najmłodszych dzieci do laureata Grand Prix w najstarszej kategorii wiekowej, który uzyskał również nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu Marty Mołodyńskiej-Wheeler i za najlepszą kompozycję własną.
opr. dr hab. Barbara Karaśkiewicz, prof. UJD
dr inż. Marcin Zastawnik
MARTA MOŁODYŃSKA-WHEELER to niezwykła polska pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, która z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu doc. Marka Koziaka oraz Akademię Muzyczną w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie Kompozycji i Aranżacji pod kierunkiem prof. Andrzeja Zubka. Ponadto absolwentka studiów na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem prof. Katarzyny Oleś-Blacha. Ukończyła również z wyróżnieniem studia na wydziale Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Teacher Training College w Krakowie. W roku 2017 otrzymała tytuł doktora sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych, dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka, a jej praca doktorska została uhonorowana wyróżnieniem. Ponadto, w tym samym roku uzyskała stopień nauczyciela dyplomowanego (w specjalności fortepian). W latach 2020 i 2022 otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2024 otrzymała tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych.
Jest autorką licznych kompozycji na fortepian solo, na cztery i sześć rąk, utworów rozrywkowych na big-band oraz orkiestrę smyczkową. Jako pianistka uczestniczy w wielu festiwalach muzycznych na terenie całego kraju i za granicą. Obecnie wykłada w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz uczy gry na fortepianie i improwizacji fortepianowej w Szkole Muzycznej II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie. Współpracuje z Operą Krakowską i kilkoma zespołami muzyki kameralnej, jak również z Vadimem Brodskim. Co więcej, współtworzy kilka zespołów rozrywkowych grających zarówno muzykę autorską, jak i covery, w których nie tylko gra, ale również zajmuje się aranżacją. Prowadzi także kursy improwizacji fortepianowej dla uczniów i nauczycieli.
Występowała między innymi z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie, Orkiestrą Opery Krakowskiej oraz Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Dokonała wielu nagrań, m.in. z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, utworów na cztery ręce (Na cztery dziecięce ręce, PWM, Kraków 2018) oraz swoich własnych: Pandemony, Improwizje, Mołodyjki, Poligrajki, Nuciaki, Lili Laj – kolędy na cztery ręce), Pieśni do słów Juliana Tuwima oraz Pieśni do słów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej na głos i fortepian. Co więcej, jest regularnie zapraszana do wielu nagrań płytowych zarówno przez muzyków klasycznych, jak i rozrywkowych. W lipcu 2022 roku w Londynie miała miejsce międzynarodowa prapremiera jej Walca na cztery ręce, w listopadzie 2022 w Tallinnie międzynarodowa prapremiera utworu Softisono na sześć rąk, a w kwietniu 2024 w Londynie premiera Bossafino na cztery ręce. W roku 2024 Marta Mołodyńska-Wheeler, wspólnie z innymi wykonawcami, otrzymała nagrodę muzyczną Fryderyk za płytę Władysław Żeleński. Pieśni wszystkie (SPMK, 2023).
dr hab. Barbara Karaśkiewicz, prof. UJD
Kierownik Katedry Muzyki
Wydział Sztuki Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
Data dodania: 25 marca 2025