Uniwersytet zainaugurował nowy rok akademicki 2023/2024 (fotoreportaż)
53. Inauguracja Roku Akademickiego odbyła się w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie (4 października 2023 roku). Pracownicy, studenci, doktoranci, goście i przyjaciele Uczelni wzięli udział w rozpoczęciu roku akademickiego 2023/2024, który jest pierwszym w historii Uniwersytetu po zmianie nazwy.
Do tego sukcesu nawiązała w trakcie swojego wystąpienia JM Rektor prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska.
- Inauguracja roku akademickiego 2023/2024 to kolejny historyczny moment w dziejach naszej Alma Mater. Jest to pierwsza inauguracja po zmianie nazwy Uczelni na Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie 1 czerwca 2023 roku i osiągnięciu statusu uniwersytetu klasycznego. Na tę zmianę pracowaliśmy z ogromnym zaangażowaniem, dzięki czemu nastąpiła ona stosunkowo szybko po otrzymaniu statusu uniwersytetu przymiotnikowego w 2018 r. Nie tylko tempo tej zmiany, ale i bardzo dużo innych działań potwierdza, jak intensywnie rozwija się Uczelnia, jak szybko reaguje na oczekiwania otoczenia, jak konsekwentnie i skutecznie wypełnia swoją misję i realizuje strategię – podkreśliła w przemówieniu inaugurującym nowy rok JM Rektor prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska.
W dalszej części wystąpienia JM Rektor zwróciła się do Studentek, Studentów, Doktorantek i Doktorantów.
- Podjęliście decyzję o studiach w Uczelni, z której możecie być dumni. Studiujecie w uniwersytecie klasycznym i uniwersytecie europejskim, w Uczelni, która pomoże Wam w kształceniu i w nauce, i jest otwarta na wszystkie Wasze propozycje i aktywności. Uniwersytet, którego częścią się staliście, powołuje się na ideały reprezentowane przez swojego Patrona, Jana Długosza, jednego z najwybitniejszych intelektualistów swoich czasów, naukowca, historyka i wychowawcy, którego myśl jest aktualna także dzisiaj, brzmi w jednym z jego najsłynniejszych stwierdzeń: „Każdy tyle dłużen swojej ojczyźnie, na ile go stać przy jego zdolnościach i siłach”.
Pełna treść wystąpienia JM Rektor UJD prof. dr hab. Anny Wypych-Gawrońskiej przedstawionego podczas 53. Inauguracji
Przypomnijmy, że do 31 maja 2023 roku Uczelnia funkcjonowała pod nazwą Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie (pracował w okresie od 1 czerwca 2018 roku do 31 maja 2023 roku). Przekształcenie w Uniwersytet klasyczny stało się możliwe dzięki wytężonej pracy całej społeczności akademickiej, która wzmacniając Uczelnię na praktycznie wszystkich obszarach jej funkcjonowania osiągnęła wymagany poziom naukowy oraz uzyskała stosowną zgodę na zmianę nazwy. To nie jedyne osiągnięcie i sukces, który Uczelnia zanotowała w minionym roku akademickim. Od 1 czerwca 2023 roku w miejsce funkcjonującego dotychczas Wydziału Nauk o Zdrowiu (istniał w okresie od 1 października 2019 roku do 31 maja 2023 roku) powstało Collegium Medicum im. dr. Władysława Biegańskiego. Należy uwypuklić fakt, że jednostka przyjęła za patrona osobę znanego lekarza, filozofa i związanego z Częstochową filantropa, z którego postacią chce się utożsamiać, a zarazem będzie ją promować. Ważnym osiągnięciem w minionym roku akademickim stało się również uzyskanie statusu Uniwersytetu Europejskiego.
Nowy rok akademicki 2023/2024 w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie zainaugurowało ok. 6000 studentów, doktorantów i uczestników kształcenia ustawicznego. W gronie tym znajduje się ok. 300 cudzoziemców, którzy przyjechali na studia do Uniwersytetu z: Ukrainy, Białorusi, Chorwacji, Kazachstanu i Uzbekistanu. Pierwszy rok studiów rozpoczęło ok. 2700 studentek i studentów. W rekrutacji przeprowadzonej przez pracowników Uczelni na rok akademicki 2023/2024 chęć studiowania zadeklarowało ponad 6300 kandydatów.
Studentów i doktorantów Uniwersytetu będzie kształcić grupa: prawie 60 osób z tytułem profesora, ponad 120 doktorów habilitowanych, blisko 200 osób ze stopniem doktora i blisko 120 magistrów. W grupie pracowników niebędących nauczycielami akademickimi znajduje się ponad 240 osób.
Nowości i zmian jest więcej. Od 1 października 2023 roku Uniwersytet uruchomił nowe kierunki studiów: farmację (jednolite studia magisterskie prowadzone przez Wydział Nauk Ścisłych Przyrodniczych i Technicznych), ratownictwo medyczne (studia I stopnia prowadzone przez Collegium Medicum) oraz usługi społeczne (studia II stopnia na Wydziale Nauk Społecznych), a także Specialized English for Business (studia II stopnia, Wydział Humanistyczny). W sumie Uniwersytet oferuje kształcenie już na blisko 60 kierunkach studiów.
Media o tym wydarzeniu:
- Gazeta Wyborcza
- TVP Katowice
- TV Orion
- Dziennik Zachodni
- wCzestochowie.pl
- Radio Fiat
- Gazeta Częstochowska
- Radio Jura
- Radio Katowice
- Życie Częstochowy i Powiatu
- Gazeta Regionalna
Data dodania: 27 października 2023