„Uniwersytet dla Ziemi” – nasi pracownicy badają wodę w całym regionie
Pracownicy Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie we współpracy z Parkiem Technologicznym Ekoenergia – Woda – Bezpieczeństwo, działającego w ramach spółki Ekoenergia Silesia S.A. w Katowicach, realizowali badania naukowe, które wpisywały się w działania Uczelni pn. „Uniwersytet dla Ziemi”.
Projekt zakończył się 31.03.2021 r.
Ideą Parku jest zrzeszanie podmiotów działających na rzecz bezpieczeństwa dostaw wody dla mieszkańców województwa śląskiego, obejmującego m.in. bezpieczeństwo hydrologiczne rezerw i ujęć wody pitnej oraz edukację mieszkańców w celu poprawy ich świadomości proekologicznej.
Pierwsze z zadań badawczych realizowanych przez dr. hab. Rajmunda Michalskiego oraz dr Joannę Kończyk (- pracowników UJD), dotyczyło oceny jakości wód powierzchniowych stanowiących rezerwuary wody pitnej dla Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. (GPW) w Katowicach ,w oparciu o jakościową i ilościową analizę stężeń wybranych substancji nieorganicznych (kationy i aniony nieorganiczne, w tym chloranowe(VII) oraz metale i metaloidy) i organicznych (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne i substancje ropopochodne) w aspekcie ich zmienności czasowej i przestrzennej.
Obszar Górnego Śląska jest najbardziej zanieczyszczonym obszarem w Polsce. Specyficzna działalność przemysłowa związana z eksploatacją i przeróbką złóż naturalnych, silna urbanizacja terenu i związany z tym zintensyfikowany transport spowodowały poważne niekorzystne zmiany w środowisku naturalnym. Zanieczyszczenie powietrza, gleb i wód środowiskowych mają bezpośrednie przełożenie na jakość życia i zdrowie mieszkańców tych terenów, dlatego też należy regularnie monitorować ich ilość w poszczególnych elementach środowiska. Wybrane zbiorniki wód powierzchniowych Górnego Śląska stanowią rezerwuary ujęć wody przeznaczonej do spożycia przez jego mieszkańców. Czystość chemiczna wód w tych zbiornikach zapewnia bezpieczeństwo dostaw wody pitnej dostarczanej przez GPW. Celem realizowanego projektu była analiza jakości wód w pięciu zbiornikach – rezerwuarach ujęć wody w trzech aspektach:
1. zmienności stężeń metali i metaloidów w badanych wodach;
2. wpływu zanieczyszczeń komunikacyjnych na jakość badanych wód;
3. obecności jonów chloranowych(VII) jako nowych zanieczyszczeń zagrażających zdrowiu ludzi.
Z wynikami tych badań można zapoznać się na stronie: https://parkwoda.pl/prace-badawcze
opr. dr Joanna Kończyk (Wydział Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych)
Data dodania: 04 listopada 2022