Aktualności
Aktualności dotyczące realizacji programu rozwoju badań naukowych, transferu innowacji, umiędzynarodowienia i kształcenia w UJD
____________________________________________________________________________
Warsztaty Chemiczne dla Uczniów liceum: Analiza ilościowa siarczanu(VI) miedzi(II) metodą spektroskopii UV-Vis
W środę, 5 lutego 2025 r., Wydział Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych UJD po raz kolejny gościł uczniów V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Wizyta odbyła się w ramach warsztatów edukacyjnych z cyklu „Ciekawe oblicza chemii i farmacji”, mających na celu popularyzację nauk chemicznych oraz rozwijanie umiejętności praktycznych uczniów.
Podczas zajęć uczestnicy przeprowadzili oznaczenie stężenia siarczanu(VI) miedzi(II) metodą spektrofotometrii UV-Vis z wykorzystaniem krzywej wzorcowej. Uzyskane wyniki świadczyły o wysokim poziomie dokładności przeprowadzonych pomiarów. Dodatkowo uczniowie wykonali doświadczenie polegające na wydzielaniu srebra na druciku miedzianym, co pozwoliło im lepiej zrozumieć procesy elektrochemiczne.Warsztaty zostały dofinansowane ze środków Ministra Nauki w ramach Programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”.
____________________________________________________________________________
Z końcem 2024 roku nakładem Wydawnictwa UJD ukazał się podręcznik pt. „Obliczenia z chemii ogólnej dla kierunków chemicznych, medycznych i technicznych”, opracowany przez pracowników naszego Wydziału: dra Przemysława Siemiona prof. UJD, dr Marikę Turek oraz prof. dra hab. Henryka Balę.
Publikacja ta stanowi kompleksowe kompendium wiedzy, które ma na celu wspieranie studentów w zgłębianiu zagadnień z zakresu chemii ogólnej oraz rozwiązywaniu zadań obliczeniowych. Jest skierowana zarówno do studentów kierunku chemia, jak i innych kierunków, takich jak: farmacja, biotechnologia, dietetyka oraz kryminalistyka i systemy bezpieczeństwa.
Podręcznik oferuje przystępnie przedstawione zagadnienia z chemii ogólnej, opracowane w sposób umożliwiający łatwe przyswojenie nawet bardziej złożonych koncepcji. Każde omówione zagadnienie zostało wzbogacone o liczne przykłady, które krok po kroku ilustrują sposoby rozwiązywania zadań.
Podręcznik już wkrótce będzie dostępny w Bibliotece Wydziałowej.
Książkę można również zakupić w e-sklepie Wydawnictwa UJD:
http://www.archiwalna.ujd.edu.pl/shop/view/obliczenia-z-chemii-ogolnej-dla-kierunkow-chemicznych-medycznych-i-technicznychPublikację podręcznika sfinansowano przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze środków programu Regionalna Inicjatywa Doskonałości, w ramach realizacji w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie „Programu rozwoju badań naukowych, transferu innowacji, umiędzynarodowienia i kształcenia w UJD”, kwota dofinansowania: 5 996 000,00 zł. UMOWA nr RID/SP/0035/2024/01.
Nazwa programu: „Program rozwoju badań naukowych, transferu innowacji, umiędzynarodowienia i kształcenia w UJD”
Okres realizacji: 2024 – 2027
Nr zadania: 8. Podniesienie jakości kształcenia na potrzeby gospodarki
Głównym celem realizowanego w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie „Programu rozwoju badań naukowych, transferu innowacji, umiędzynarodowienia i kształcenia w UJD” jest wzmocnienie intensywności rozwoju naukowego oraz jakości kształcenia w dyscyplinach nauki chemiczne oraz inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka w UJD do roku 2027.
Dofinansowano ze środków Ministra Nauki w ramach Programu „Regionalna inicjatywa doskonałości”
____________________________________________________________________________
Warsztaty Chemiczne dla V LO: Badanie odczynu roztworów
8 stycznia 2025 r. mieliśmy przyjemność gościć na naszym Wydziale uczniów z V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, którzy uczestniczyli w warsztatach chemicznych w ramach cyklu „Ciekawe Oblicza Chemii i Farmacji”.
Tematem spotkania było badanie pH różnych roztworów, w tym kosmetyków i detergentów przyniesionych przez uczestników. Młodzi pasjonaci nauki z dużym zaangażowaniem wykonywali pomiary, zgłębiając znaczenie pH zarówno w codziennym życiu, jak i w przemyśle.
Serdecznie dziękujemy uczniom za udział w warsztatach. Cieszymy się, że mogliśmy podzielić się wiedzą i zainspirować młodzież do dalszego odkrywania fascynującego świata chemii. Już teraz zapraszamy na kolejne wydarzenia w ramach naszego cyklu!
Warsztaty zostały dofinansowane ze środków Ministra Nauki w ramach Programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”.
____________________________________________________________________________
Warsztaty Chemiczne dla V LO: Stężenia molowe i miareczkowanie
W dniu 04.12.2024r. gościliśmy uczniów klasy maturalnej V Liceum Ogólnokształcącego, którzy wzięli udział w warsztatach chemicznych organizowanych w ramach cyklu "Ciekawe Oblicza Chemii i Farmacji". Młodzież miała okazję zgłębić tajniki chemii w praktyce i oznaczyć stężenie wykonanych próbek metodą miareczkowania alkacymetrycznego.
Warsztaty zostały dofinansowane ze środków Ministra Nauki w ramach Programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”.
____________________________________________________________________________
Ciekawe Oblicza Chemii i Farmacji: Cykl Edukacyjny dla Uczniów
Warsztaty Chemiczne dla V LO: Reakcje chemiczne
24 listopada 2024 r. mieliśmy przyjemność gościć na naszym Wydziale uczniów z V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, którzy wzięli udział w warsztatach chemicznych będących częścią cyklu "Ciekawe Oblicza Chemii i Farmacji". Pod czujnym okiem dr Mariki Turek młodzi chemicy wykonywali podstawowe reakcje chemiczne, które znają z lekcji w szkole średniej.
Cieszymy się, że uczniowie z zaangażowaniem pracowali i zdobywali nowe umiejętności!
Warsztaty zostały dofinansowane ze środków Ministra Nauki w ramach Programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”.
____________________________________________________________________________
Wykład popularnonaukowy: Ciekawe oblicza (fito)chemii i biotechnologii
22 października 2024 r. dr n. med. Karol Górski, pracownik naszego Wydziału, odwiedził V LO im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, by wygłosić wykład pt. „Ciekawe oblicza (fito)chemii i biotechnologii”.
Uczniowie mieli okazję zgłębić zagadnienia dotyczące metabolitów wtórnych roślin, ich biologicznej aktywności oraz technik hodowli in vitro.
Spotkanie to jest częścią cyklu warsztatów i wykładów pt. „Ciekawe Oblicza Chemii i Farmacji” prowadzonego we współpracy z V LO im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Wykład spotkał się z ogromnym entuzjazmem uczniów, którzy już za miesiąc odwiedzą naszą Uczelnię, by wziąć udział w warsztatach i nabyć podstawowe umiejętności pracy w laboratorium chemicznym.
„Dofinansowano ze środków Ministra Nauki w ramach Programu „Regionalna inicjatywa doskonałości”
#RID #nauka #regionalnainicjatywadoskonalosci #colours #uniwersyteteuropejski
_____________________________________________________________________________
Ciekawe Oblicza Chemii i Farmacji: Cykl Edukacyjny dla Uczniów
W dniu 11.06.2024r. w V Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Częstochowie odbył się wykład pt. „Co po farmacji?” wygłoszony przez pracownika naszego Wydziału - dra Karola Górskiego. Wykład ten zainaugurował cykl warsztatów i wykładów „Ciekawe Oblicza Chemii i Farmacji: Cykl Edukacyjny dla Uczniów”, które będą miały miejsce w murach naszego Wydziału oraz V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza. Na wykładach uczniowie poznają ciekawe zagadnienia związane z farmacją i chemią, np. aspekty farmakologii, ciekawostki dotyczące technologii postaci leku. Z kolei warsztaty pozwolą uczniom zapoznać się z wybranymi aspektami chemii oraz nabyć umiejętności pracy w laboratorium chemicznym.
Wykład inauguracyjny cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów, liczymy na dalsze owocne spotkania.
_________________________________________________________________________
Dzień Nauki na Wydziale Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych
W ramach Dnia Nauki UJD odbywającego się na Wydziale Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych, w trakcie Dni Otwartych UJD 2024 (15.03.2024r.) przeprowadzono szereg warsztatów i wykładów mających na celu upowszechnienie osiągnięć naukowych z zakresu nauk chemicznych oraz inżynierii środowiska, górnictwa i energetyki, m.in.:
- „Nie tylko apteka… czyli pogadanka o farmacji”
- „Stwórz swój własny lek!”
- „Nieudany eksperyment”
- „Chemia wokół nas”
- „Od pomysłu do realizacji, czyli Virtual Prototyping w praktyce”
- „Zgaduj zgadula - jakie pH ma cebula czyli o roli kwasowości w technologii żywności.”
- „Chemia w kolorze – o czym mówi barwa roztworu?”
- „Eksperymenty ,,in silico” wymyśl nową cząsteczkę”
Odbiorcami popularnonaukowych wykładów i warsztatów byli uczniowie szkół ponadpodstawowych z województwa śląskiego i łódzkiego.
Dofinansowano ze środków Ministra Nauki w ramach Programu „Regionalna inicjatywa doskonałości”
Data dodania: 27 maja 2024