Wspólne Projekty między Polską a Niemcami 2025
Wspólne projekty badawcze NAWA to konkurs otwarty na projekty ze wszystkich dziedzin naukowych, organizowany na podstawie porozumień bilateralnych, zawieranych pomiędzy poszczególnymi państwami. Jego celem jest wsparcie mobilności naukowców w pracy nad projektami badawczymi, realizowanymi wspólnie przez partnerów instytucjonalnych.
Jako pierwszy w roku 2025, we współpracy z niemiecką organizacją DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst) uruchomiony został nabór wniosków do następującego konkursu:
Wspólne Projekty między Polską a Niemcami 2025 (do 12.06.2025)
- składający wniosek: instytucje nauki i szkolnictwa wyższego. Koordynator projektu posiadający stopień co najmniej doktora oraz członkowie zespołu projektowego powinni być zatrudnieni przez instytucję wnioskującą.
- podstawowe wymagania programowe: realizacja wspólnych projektów badawczych w dowolnej dziedzinie nauki. Ocena uwzględnia znaczenie naukowe projektu, zaproponowaną metodologię badawczą, kwalifikacje i doświadczenie zespołów badawczych, znaczenie podjętej współpracy naukowej oraz perspektywę jej kontynuowania. Priorytetowo traktowane są projekty angażujące młodych polskich badaczy (w tym studentów), wspierające współpracę ze środowiskiem społeczno-gospodarczym oraz prowadzone przez zespoły, które nie były finansowane w ramach poprzednich konkursów ogłaszanych we współpracy z danym krajem.
- dofinansowanie: przeznaczone jest wyłącznie na pokrycie kosztów wymiany osobowej i nie obejmuje finansowania badań. Projekty realizowane są w okresie od 1 stycznia 2026 r. do 31 grudnia 2027 r., a maksymalna wysokość finansowania projektu z budżetu NAWA wynosi 30 000 zł.
W ramach inicjatywy na kwiecień 2025 przewidziane jest uruchomienie kolejnych konkursów pomiędzy: Polską a Francją (PHC Polonium), Polską a Austrią, Polską a Słowacją oraz Polską a Chinami.
Data dodania: 11 kwietnia 2025