8. Śląski Festiwal Nauki
Przy pełnej sali o Emilu Cioranie
O życiu rumuńskiego filozofa Emila Ciorana i jego kontekstach wiary mówił na Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach dr Konrad Ludwicki z Instytutu Literaturoznawstwa UJD.
opr. dr Konrad Ludwicki
Nauka jest warta uwagi
W dniach 7- 9 grudnia 2024r., w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbył się 8. Śląski Festiwal Nauki. Badacze i Badaczki z Regionu Śląskiego mieli możliwość zaprezentowania swoich osiągnięć w wielu dziedzinach nauki. Nauka wpływa na jakość i sposób życia, co można było poczuć podczas wykładów, wystąpień, warsztatów i pokazów w świetnie zorganizowanej wielofunkcyjnej przestrzeni. Działo się naukowo, kulturalnie i artystycznie. Na Festiwalu zaprezentowały się wszystkie sześć Wydziałów Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Wydział Prawa i Ekonomii reprezentowali:
Dr Patrycja Sołtysiak, mec. Karolina Kwiatkowska, mgr Anna Warston – Szkoła Doktorska UJD. Przedstawiły wykład na temat: „Ścieżki kariery w prawie – wyzwania zawodów prawniczych”. Omówiły różnorodne ścieżki kariery w dziedzinie prawa. Zidentyfikowały wyzwania przed, którymi stoją młodzi prawnicy. Rozmawiały o znaczeniu kształcenia, adaptacji do zmieniającego się rynku pracy oraz o tym, jak ważna jest sieć kontaktów i współpracy.
Dr Marta Grzyb wygłosiła wykład na temat: „Bank – Twój wróg, czy przyjaciel?” Przedstawiła, jak postrzegane są banki w ostatnich latach, jaka jest narracja do podmiotów bankowych, które są instytucjami zaufania publicznego, jak również podmiotami komercyjnymi nastawionymi na zysk.
Dr Adam Wróbel wygłosił wykład na temat: „Postępowanie mandatowe – wybrane zagadnienia”. Wystąpienie odnosiło się do wybranych zagadnień z zakresu postępowania mandatowego, charakterystycznego dla prawa wykroczeń. Poruszone zostały kwestie prowadzenia postępowania przez Policję, rodzajów mandatów karnych, kary grzywny, odmowy przyjęcia mandatu.
8. Śląski Festiwal Nauki w Katowicach to wydarzenie, które łączy pasjonatów nauki, wiedzy, sztuki i kultury szeroko pojętej. Było to miejsce i czas dla inspiracji, do dzielenia się doświadczeniami i pomysłami oraz możliwość spotkania się we wspaniale zorganizowanej przestrzeni Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Była to przestrzeń dla wiedzy, odkryć, naukowych eksploracji, inspiracji, wymiany doświadczeń, eksperymentów, kreatywności i odkrywania tajemnic nauki poprzez bezpośrednie spotkania z pasjonatami nauki.
opr. i foto.: Patrycja Sołtysiak
Studenci opracowali grę planszową
Studenckie Koło Naukowe Psychologii, w którym działają studenci naszego Uniwersytetu, uczestniczyło w Śląskim Festiwalu Nauki realizując warsztaty "W zdrowym ciele zdrowy duch – zrównoważony rozwój gwarancją samorealizacji". Studentki poprowadziły aktywność w formie interaktywnej gry planszowej, w której uczestniczyły rodziny z małym dziećmi. Pomysłodawcą i prowadzącymi grę były studentki: Paulina Cianciara – Sikora, Karolina Kuchta, Katarzyna Wajda, Hanna Ciechanowska, Maja Dramińska, Aleksandra Pastuszka, Natalia Paździo.
Warsztaty w opinii uczestników, zostały wysoko ocenione i jednocześnie cieszyły się zainteresowaniem osób obserwujących przebieg gry planszowej.
opr. dr hab. Elżbieta Napora prof. UJD, opiekun koła naukowego
Święto nauki za nami! Zakończyliśmy 8. ŚFN Katowice!
Emocje wciąż nie opadły po zakończeniu 8. ŚFN! Dziękujemy, że
byłyście/byliście z nami przez wszystkie trzy festiwalowe dni!
Co szczególnie zapamiętamy z tegorocznej edycji ŚFN? Z pewnością
pierwsze podsumowanie obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice
2024, nowe sceny i strefy specjalne, wystąpienia przewspaniałych
gości, uroczystości wręczania nagród dla zwycięzców festiwalowych
konkursów, a przede wszystkim - świetną zabawę z nauką na pierwszym
planie!
Zajrzyjcie do naszego ogólnego podsumowania, by przypomnieć sobie,
jak minął nam ten wspaniały czas!
Znamy laureatów festiwalowych konkursów!
Poznaliśmy tegorocznych laureatów Śląskiej Nagrody Naukowej, OFF
Science, Nagrody POP Science oraz konkursu Młodzi dla przyszłości
Śląska! Z całego serca gratulujemy zwycięzcom!
Śląska Nagroda Naukowa:
https://slaskifestiwalnauki.pl/znamy-laureatow-slaskiej-nagrody-naukowej-2024
OFF Science:
https://slaskifestiwalnauki.pl/przedstawiamy-laureatki-i-laureatow-off-science-2024
Nagroda POP Science:
https://slaskifestiwalnauki.pl/laureaci-nagrody-pop-science-2024
Młodzi dla przyszłości Śląska:
https://slaskifestiwalnauki.pl/wreczylismy-nagrode-specjalna-w-konkursie-mlodzi-dla-przyszlosci-slaska
Śląska Nagroda Naukowa
W tym roku po raz kolejny poznamy laureatów Śląskiej Nagrody Naukowej. Jak co roku, ta prestiżowa nagroda zostanie wręczona w ramach Śląskiego Festiwalu Nauki. Przyznawana jest przez uczelnie współorganizujące ŚFN, a laureatów wyłania powołana Kapituła Śląskiej Nagrody Naukowej.
Nagroda jest wyróżnieniem dla tych, którzy w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju nauki i prezentują wybitne osiągnięcia artystyczne, jak również promują śląską naukę na arenie krajowej i międzynarodowej.
Tegoroczna gala wręczenia Śląskiej Nagrody Naukowej odbędzie się już 8 grudnia o godzinie 19:00 na Scenie Doliny Rawy (Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach).
Poznamy wówczas laureatów z siedmiu śląskich publicznych uczelni: Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechniki Śląskiej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Ponadto, przyznana zostanie nagroda dla najlepszego Doktoranta oraz Nagrody Specjalne.
https://slaskifestiwalnauki.pl/o-nagrodzie
Przedstawiamy program 8. ŚFN w formie zwartej!
W miniony piątek w „Gazecie Wyborczej” na Śląsku i w Małopolsce ukazał się program 8. ŚFN w formie zwartej! Zawiera on najważniejsze informacje o nadchodzącej edycji ŚFN, w tym harmonogramy poszczególnych scen, spisy aktywności w obszarach wiedzy oraz strefach specjalnych, a także sylwetki gości specjalnych. Możecie zobaczyć go również w formie elektronicznej, a już 6 grudnia znajdziecie go w wydaniu „Gazety Wyborczej” rozprowadzanym w Opolu i Częstochowie.
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/przedstawiamy-program-8-sfn-w-formie-zwartej
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid0tSKt9so2jbjFnffWzfRcSB8V4Rz7QseZ8DUcC7qjCt7uMZu8JWma8fdrHRYo9Loal
Sprawdźcie program stanowisk pokazowych na 8. ŚFN Katowice!
Jedną z nieodłącznych części Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice są stanowiska pokazowe. Jak co roku entuzjaści i popularyzatorzy nauki przygotowali dla Was wiele ciekawych aktywności z różnych dziedzin nauki. Sprawdźcie, jakie stanowiska pokazowe będziecie mieli okazję odwiedzić podczas tegorocznej, ósmej edycji Festiwalu!
Gwarantujemy, że nie będziecie się nudzić! Wystawcy odpowiedzialni za stanowiska pokazowe po raz kolejny przygotowali dla odwiedzających mnóstwo fascynujących niespodzianek. Czekają na Was m.in. ekscytujące eksperymenty, pokazy oraz inne aktywności zachęcające do samodzielnego odkrywania świata nauki.
Stanowiska pokazowe tradycyjnie będą dostępne w ramach sześciu obszarów tematycznych. Są to: nauki humanistyczno-społeczne, nauki ścisłe, przyroda, technika, medycyna i zdrowie oraz sztuka. Czekają na Was aktywności dotyczące takich zagadnień jak sport akademicki, kosmos czy sztuczna inteligencja.
Program stanowisk pokazowych na 8. Śląskim Festiwalu Nauki można znaleźć na stronie internetowej.
Stanowiska będą ogólnodostępne dla wszystkich odwiedzających Festiwal. Znajdziecie je w sali wielofunkcyjnej (sali głównej) Międzynarodowego Centrum Kongresowego w dniach 7–9 grudnia.
Poznaj ambasadorów Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE!
Nasi ambasadorzy – badacze, dziennikarze i popularyzatorzy nauki – są wiernymi przyjaciółmi ŚFN i z dumą reprezentują go w kraju oraz na arenie międzynarodowej. To prawdziwi miłośnicy nauki, którzy od lat współpracują z Festiwalem i którym bliska jest idea ŚFN jako miejsca otwartego i dostępnego dla wszystkich chcących zdobyć wiedzę z różnych dziedzin nauki. Poznajcie ludzi, którzy razem z nami tworzą Śląski Festiwal Nauki KATOWICE!
Do wyjątkowego grona ambasadorów ŚFN należą m.in.:
● Jarosław Juszkiewicz – dziennikarz radiowy, właściciel studia lektorskiego Polish Voices. Od 2021 roku jest częścią zespołu Radia 357, gdzie przygotowuje podcasty i cotygodniową audycję „Rzecz Technologiczna”. Obecnie ściśle współpracuje z Planetarium – Śląskim Parkiem Nauki, w którym organizuje seanse popularnonaukowe. Laureat licznych nagród, m.in. I Nagrody w Konkursie Dziennikarskim Silesia Press za cykl audycji dokumentalnych „Boskie Równanie – w poszukiwaniu Teorii Wszystkiego” (2021).
● Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka – dziennikarka popularnonaukowa, związana m.in. z „National Geographic Polska”, „Focusem” oraz magazynem reporterskim „Weekend.Gazeta.pl”. Jest współautorką książek „Człowiek. Istota kosmiczna”, „Kosmiczne wyzwania” i „Odważ się robić wielkie rzeczy”, a także rzeczniczką Centrum Badań Kosmicznych PAN.
● dr Tomasz Rożek – dziennikarz naukowy i fizyk, popularyzator nauki. Prowadzi autorski program w radiu eM pt. „Labirynty wiedzy”, udziela się także w porannej audycji Radia 357, odpowiadając na zadawane przez słuchaczy „Pytania z księżyca”. Współpracował z wieloma czasopismami ogólnopolskimi, m.in. „Gazetą Wyborczą”, „National Geographic” czy „Gościem Niedzielnym”, gdzie jest obecnie szefem działu „Nauka i gospodarka”. Otrzymał tytuł Popularyzatora nauki w 2008 roku, a jego autorską książkę pt. „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi” uznano za najlepszą publikację popularnonaukową sezonu 2010/2011. Założyciel i prezes Fundacji Nauka. To Lubię, w ramach której popularyzuje wiedzę z różnych dziedzin nauki.
● dr Agata Kołodziejczyk – neurobiolożka i astrobiolożka. W swojej pracy naukowej skupia się na badaniu kosmosu oraz wzajemnych relacjach nauk biologicznych i astronomii. Jest pierwszą Polką, która dostała się do Europejskiej Agencji Kosmicznej, gdzie jako ekspertka w dziedzinie biomimetyki opracowała rewolucyjne rozwiązanie dla wielomodułowych teleskopów orbitalnych. Współtworzyła również pierwszą analogową bazę kosmiczną, na której przeprowadzane są symulacje misji pozaziemskich. Za swoje osiągnięcia otrzymała m.in. Nagrodę im. Artura Rojszczaka (2013), złoty Medal Fromborskiego (2018) oraz nominację do tytułu Superbohaterki „Wysokich Obcasów” 2017. Obecnie jest członkinią Fundacji forScience, World Research Centre oraz prywatnej agencji kosmicznej Valles Marineris.
● Wiktor Niedzicki – dziennikarz radiowy i telewizyjny, wykładowca akademicki, autor programu „Laboratorium”, w ramach którego popularyzuje wiedzę o fizyce i najważniejszych osiągnięciach techniki. Obecnie jest starszym wykładowcą na Politechnice Warszawskiej i członkiem Akademii Inżynierskiej w Polsce. Popularyzuje naukę zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych – dużym zainteresowaniem cieszą się jego autorskie widowiska, m.in. „Dziedzictwo Einsteina”, „Historia brudu” oraz „Kosmos w naszym domu” (zaprezentowane również w Bułgarii).
● prof. Katarzyna Kłosińska – językoznawczyni, przewodnicząca Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. Specjalizuje się m.in. w językoznawstwie normatywnym, socjolingwistyce, leksykologii i semantyce, a także etnolingwistyce. Jest związana z Instytutem Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Obserwatorium Językowym UW, które tworzy słownik neologizmów polskich. O języku opowiada również w radiu – prowadziła audycję „Skąd się biorą słowa” oraz cykl „Co w mowie piszczy?” (2005–2020) w Programie Trzecim Polskiego Radia. Obecnie analizuje współczesność polszczyzny oraz odkrywa jej tajemnice w Radiu 357.
● dr Łukasz Lamża – filozof przyrody i dziennikarz naukowy. Jest pracownikiem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz członkiem redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Prowadzi badania z zakresu biologii teoretycznej, specjalizując się w porównawczej biologii protistów. Jest autorem licznych książek, m.in. „Wszechświat krok po kroku” (2017), „Światy równoległe” (2020), „Trudno powiedzieć” (2022). Został dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press (kategoria: dziennikarstwo specjalistyczne). Prowadzi na YouTubie cotygodniowy przegląd prasy naukowej pt. „Czytamy naturę”, który został nominowany do Nagrody POP Science 2024.
● Łukasz Wilczyński – popularyzator nauki, pomysłodawca i współorganizator projektu European Rover Challenge. Jest prezesem Space Communications Alliance – pierwszej na świecie globalnej sieci PR dla sektora kosmicznego oraz założycielem Planet Partners i Europejskiej Fundacji Kosmicznej. W 2017 roku otrzymał nagrodę Tiuterra Crystal (kryształ zawierający fragmenty Ziemi i Marsa) wręczaną przez Austriackie Forum Kosmiczne za zasługi w promocji i rozwoju tematyki kosmicznej na świecie.
Więcej informacji o naszych ambasadorach znajdziecie na stronie internetowej w zakładce „Ambasadorzy”.
Zachęcamy do obserwowania naszych mediów społecznościowych oraz zapisania się do Supernovej – newslettera Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE oraz Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, aby być na bieżąco z najważniejszymi informacjami dotyczącymi nadchodzącej 8. edycji ŚFN!
8. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE odbędzie się w dniach 7–9 grudnia i będzie zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.
Koncert Jana Stokłosy podczas Wieczoru Miasta Nauki
7 grudnia o godz. 19.00 na Scenie Głównej w Sali Wielofunkcyjnej MCK w Katowicach odbędzie się koncert Jana Stokłosy, który razem z orkiestrą wykona utwory muzyki filmowej podczas Wieczoru Miasta Nauki. Więcej informacji znajduje się pod linkiem
OFF Science – Przegląd Garażowych Wynalazków
W ramach 8. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE po raz kolejny organizujemy konkurs OFF Science – Przegląd Garażowych Wynalazków! Do niedzieli 10 listopada przyjmujemy propozycje autorskich koncepcji wynalazków, urządzeń lub nowatorskich rozwiązań technicznych. Finał konkursu odbędzie się 8 grudnia podczas 8. ŚFN. Autorki lub autorzy najlepszych projektów otrzymają nagrody pieniężne w trzech kategoriach – Nagroda Komisji Konkursowej, Nagroda Publiczności Festiwalowej oraz Nagroda Internautów. Zgłoszenia przyjmowane są przez formularz.
Formularz zgłoszeniowy: https://formularze.us.edu.pl/form/index/5603
Nagroda Specjalna POP Science 2024 dla dr. Tomasza Rożka oraz ogłoszenie wyników konkursu
Z przyjemnością ogłaszamy, że dr Tomasz Rożek – dziennikarz naukowy, założyciel Fundacji Nauka. To lubię i nasz ambasador – otrzyma zaszczytny tytuł Wybitny Popularyzator Nauki w ramach Nagrody Specjalnej POP Science. Z całego serca gratulujemy!
Ceremonia ogłoszenia tegorocznych laureatów Nagrody POP Science odbędzie się w sobotę 7 grudnia o godz. 16.50 na Scenie Głównej 8. ŚFN.
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/pop-science-2024-nagroda-specjalna-dla-dr-tomasza-rozka-oraz-ogloszenie-wynikow-konkursu
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid0svwzBMmf1Gur8HqxvMuDfU94N6B59JFG1RepDbxSM7RZfrJKaVQCQ4c5rXTmdkhol
Rusza głosowanie online w konkursie OFF Science!
Znamy już finalistów konkursu OFF Science, którzy powalczą o zwycięstwo w trzech kategoriach. Jedną z nich jest Nagroda Internautów – decyzja zatem należy także do Was! Wybierzcie swojego faworyta i oddajcie głos na najlepszy wynalazek. Głosowanie potrwa do 8 grudnia.
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/rusza-glosowanie-w-konkursie-off-science
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid0aJxhL2boAPkcrHyeAMJtAzP5xxLWAp3LJew5WFMS5pMmcD8UTJAhCvzKKZEb8HxSl
Weź udział w wykładach otwierających 8. ŚFN!
Gośćmi tegorocznej edycji ŚFN będą naukowczynie i naukowcy z Polski i zagranicy, którzy podzielą się z Wami swoją wiedzą m.in. w trakcie fascynujących wykładów. Szczególnie zapraszamy do wysłuchania wykładów otwierających każdy z trzech dni Festiwalu, które poprowadzą prof. Jeff Forshaw, prof. Andrzej Dragan oraz prof. Lewis Dartnell. Sprawdźcie, o jakich zagadnieniach opowiedzą nasi goście!
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/wez-udzial-w-wykladach-otwierajacych-8-sfn
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid02Q3YhgLAZwLCjtx8JfmRon7VeixdDs9k5KFhNE9a3CEhBSLgQqGhhCNJhLjGUvwQ7l
Prezentujemy niesamowitych gości Sceny Pulsar na 8. ŚFN!
Wśród scen 8. ŚFN po raz kolejny znalazła się Scena Pulsar, którą organizujemy wspólnie z tygodnikiem „Polityka”. W dniach 7 i 8 grudnia (sobota i niedziela) pojawią się na niej dziennikarki i dziennikarze portalu, a także naukowczynie i naukowcy z lokalnych uczelni, którzy przybliżą wiedzę, ciekawostki i najnowsze odkrycia z różnych dziedzin nauki.
Spotkania na Scenie Pulsar poprowadzą Karol Jałochowski i Katarzyna Czarnecka, a wśród gości sceny znalazły się takie osobistości jak: dr Agnieszka Skorupa, Marcin Skrzypek, Dagmara Bożek, Katarzyna Dąbkowska, prof. Michał Bejger, Piotr Nawalkowski, Marta Alicja Trzeciak, Tomasz Tarnawski, dr hab. Anna Muszewska, dr Mateusz Kostecki, Kamil Janicki, dr hab. Agata Starosta, prof. Szymon Malinowski oraz dr hab. Marta Tomczok.
„Polityka”, „Wiedza i Życie”, „Świat Nauki” oraz pulsar są partnerami strategicznymi i głównymi patronami medialnymi 8. ŚFN Katowice.
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/prezentujemy-niesamowitych-gosci-sceny-pulsar-na-8-sfn
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid02YyrhbirkJMgDhDhkgvVr5VTNWAuCHNXZqNAfx3qZAirXXNBtVf3zerZp6V3DNQPDl
Ogłaszamy niepowtarzalnych gości Strefy AI na 8. ŚFN!
Na zbliżającą się 8. edycję ŚFN przygotowaliśmy wiele nowości, wśród których znalazły się trzy nowe strefy specjalne. Jedną z nich jest Strefa AI, gdzie spotkamy badaczy i praktyków prowadzących wykłady i biorących udział w dyskusjach na temat obecności sztucznej inteligencji w różnych dziedzinach nauki i sztuki.
Wśród gości polskich Strefy AI znaleźli się m.in. prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz, prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski, Rafał Charłampowicz, dr hab. Piotr Siuda, Sebastian Kondracki, Mateusz Chrobok i dr Karol Jędrasiak. Z kolei spośród gości zagranicznych w Strefie AI pojawią się m.in. Cosimo Accoto, Maria Pia Rossignaud, Maurice Benayoun, prof. Horst Hörtner, prof. Derrick de Kerckhove, prof. Tiziano Margiotta oraz dr Wolfgang Muench.
Partnerami Strefy AI i Sceny Strefy AI są PKO Bank Polski, Ars Electronica Linz oraz Wikimedia Polska.
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/oglaszamy-niepowtarzalnych-gosci-strefy-ai-na-8-sfn
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid0SbkFcaEuAn5dxDN3o2zXBw4hfqiVz4xUWkoTa2GV6vrR5EhQdAb6cvPf9XmTpskml
Oto niezwykli goście Sceny Nauka. To Lubię! dr. Tomasza Rożka!
Scena Nauka. To Lubię!, będąca autorską inicjatywą dr. Tomasza Rożka, po raz kolejny zaproponuje Wam naukowe treści na najwyższym poziomie, podane w przystępny i zrozumiały sposób. Wystąpią na niej znamienici goście, tacy jak: dr Ada Florentyna Pawlak, dr Dawid Myśliwiec, Rafał Kucharski, dr Anna Łosiak, Mateusz Osęka, dr Mariusz Gogól, prof. Piotr Sankowski czy prof. dr hab. med. Michał Wszoła.
Partnerem Sceny Nauka. To Lubię! jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/oto-niezwykli-goscie-sceny-nauka-to-lubie-dr-tomasza-rozka
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid08qgD11acnTrTBPAzHwZFodW63jCeRDyuuHzcJh3ufjPFxgnrbf2Ljuqai6ieAVB9l
Poznaj stypendystów Fulbrighta na festiwalowej Scenie Fulbrighta!
Jedną z ponad 20 scen 8. ŚFN będzie Scena Doliny Rawy, na której realizowany będzie m.in. program Sceny Fulbrighta. Dzięki współpracy z Komisją Fulbrighta przedstawimy naukowe osiągnięcia stypendystek i stypendystów tego prestiżowego programu.
Scena Fulbrighta będzie dostępna w Holu Dolnym MCK w sobotę 7 grudnia. Zapraszamy na Scenę Doliny Rawy również w pozostałe festiwalowe dni, by obejrzeć wystąpienia na Scenie Akcji i Scenie Silesian Hall of Fame.
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/poznaj-stypendystow-fulbrighta-na-festiwalowej-scenie-fulbrighta
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid0mGZcP5svbTrtkspBvPc9LwWEzrYvyuFadiWcwXBwgya3Hh7pGF64CSTt4pgMCAHel
Scena Obywatelska na 8. ŚFN Katowice!
Podczas 8. ŚFN po raz kolejny będziecie mogli odwiedzić Rynek Idei Miasta Nauki zainicjowany w ramach obchodów EMNK 2024. Znajdziecie na nim sześć znakomitych scen, w tym m.in. Scenę Obywatelską, poprzez którą chcemy w lekkiej, a jednocześnie komunikatywnej formie opowiadać o podstawowych prawach każdego człowieka.
Partnerem Rynku Idei Miasta Nauki jest Urząd Miasta Katowice.
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/scena-obywatelska-na-8-sfn-katowice
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid025Hp8e45yroau1nDE3V5stgwDiy2nsiavuERQi6EcjaoTpdF5eN8FufgPWY8ame4Ul
Odkryj Wielką Mapę Nauki na 8. ŚFN!
Podczas 8. ŚFN zaprezentujemy Wielką Mapę Nauki – fascynujące narzędzie, w którym znajdziecie wszystkie badania naukowe, nad którymi pracują obecnie naukowcy na całym świecie. Dzięki interaktywnej mapie nauka będzie na wyciągnięcie ręki dla wszystkich, którzy są zainteresowani pogłębianiem wiedzy. Za tym wyjątkowym projektem stoi dr Łukasz Lamża – filozof, dziennikarz naukowy i ambasador ŚFN.
Wielka Mapa Nauki zostanie zaprezentowana w niedzielę 8 grudnia o 11:40 na Scenie Głównej ŚFN. Partnerem Sceny Głównej jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/cala-nauka-w-jednym-miejscu-to-mozliwe-odkryj-wielka-mape-nauki-na-8-sfn
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid02WZQxkKugFuJN43mkUa3mHxaAG1gLaQr3qbu5YKWmwxCPV5qtZeSCUCT9AksLgHKPl
Zielona Strefa Nauki na 8. ŚFN Katowice!
Na 8. ŚFN przedstawimy kluczowe wyniki prac nad Zieloną Strefą Nauki – projektem EMNK 2024, którego misją jest stworzenie zielonej przestrzeni przy Rawie (przede wszystkim na kampusie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach), która będzie wspierać zarówno dobrostan mieszkańców, jak i społeczne aspekty życia w regionie. Przyjdźcie i zobaczcie, jak nauka, ekologia i wspólne działania kształtują przyszłość!
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/zielona-strefa-nauki-na-8-sfn-katowice
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid034JUdCRx92uqbuMxe4wFdKR8PNssVTDuU3tKcMwXnkH25AQ5QqLpJyZCpmyFTrc5Ll
Rada Młodych na 8. ŚFN Katowice!
Oddajemy głos nowemu pokoleniu pasjonatów nauki! Podczas 8. ŚFN będziecie mogli zapoznać się z efektami działań Rady Młodych Miasta Nauki – wyjątkowej inicjatywy łączącej zaangażowanych przedstawicieli młodego pokolenia. Zapraszamy w poniedziałek 9 grudnia o godz. 15:35 do Naukowej Dżungli: Sceny Młodych!
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/rada-mlodych-na-8-sfn-katowice
Znamy zwycięzców konkursu „Młodzi dla przyszłości Śląska"!
Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz ich nauczycieli, którzy na co dzień pracują nad konkretnym projektem badawczym. Udało nam się wyłonić 10 zwycięskich projektów, z autorami których będziecie mogli spotkać się 9 grudnia podczas 8. ŚFN. Z całego serca gratulujemy wszystkim wyróżnionym!
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/znamy-zwyciezcow-konkursu-mlodzi-dla-przyszlosci-slaska-1
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid02GNQV4YwtPPc9XaMthLgFKRtCXqutVKPWrkqawm9rouiQwBPEe7oiF42TpNe8Vj1Al
Pobierz aplikację Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice!
Aby sprawnie poruszać się po MCK podczas 8. ŚFN, mieć zawsze pod ręką program Festiwalu i stworzyć swoją własną ścieżkę zwiedzania, zachęcamy do korzystania z bezpłatnej aplikacji mobilnej Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice, którą prezentujemy w nowej odsłonie!
Aplikacja dostępna jest na urządzeniach z systemem Android w sklepie Google Play oraz na urządzeniach marki Apple na stronie App Store.
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/pobierz-aplikacje-slaskiego-festiwalu-nauki-katowice
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid0BsWB1bnTwj42Zpmq1KrnQt1YtUnMCNJM2CSiHCU3VhnRotVhaijNdLhJqn5dHFE7l
Dostępny Festiwal
Zobaczcie, co robimy na Śląskim Festiwalu Nauki Katowice, by nie utrudniać dostępu do wiedzy osobom z niepełnosprawnościami i niestandardowi potrzebami! Zapewniamy takie udogodnienia jak tłumaczenia na język migowy, dostępność cyfrowa, miejsca odpoczynku, pokój wyciszenia, technologie wspomagające słyszenie i wiele innych.
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/dostepny-festiwal
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid02fF6Coo7A4HfJ72Pn3xZMmCX7Au1atAPjzCPVsdDeUWYMBnkBh9dqp9DvLz1h7z67l
ŚFN Katowice z Radiem Egida na falach naukowych emocji!
Podczas 8. ŚFN możecie nie tylko doświadczyć naukowych emocji, ale także posłuchać o tym wyjątkowym wydarzeniu w Studenckim Radiu Egida! Egida będzie nadawać prosto z Festiwalu, aby jak najlepiej oddać atmosferę tego wyjątkowego wydarzenia.
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/sfn-katowice-z-radiem-egida-na-falach-naukowych-emocji
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid02HT6MfMSiwxFu5oQsBiagNqSx3SSoeFXmLVWjV2kfJ51CbFW6cJr1jbx4GMtMWVRrl
Pobierz kupon na darmowy przejazd komunikacją ZTM na 8. ŚFN!
We współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią przygotowaliśmy kupon uprawniający do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji 7, 8 i 9 grudnia. Będzie on działać przez trzy festiwalowe dni we wszystkich środkach komunikacji na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/komunikacja-miejska-transport-ztm-podczas-8-sfn-za-darmo
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid036ZRKBRsv9UB6fkzbYE5BUteFUwXwHjygADtsM8CGSfxT3nwySotv2ZHBJd9ogcd7l
Wybierzmy wspólnie laureatki i laureatów Nagrody POP Science 2024
Do 5 listopada 2024 roku do godziny 23:59 trwa internetowe głosowanie, które pozwoli wyłonić laureatów Nagrody POP Science Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE 2024. Wyróżnienie to przyznawane jest osobom i przedsięwzięciom popularyzującym naukę w trzech kategoriach ogólnopolskich (wideoblog, strona internetowa/blog, audycja radiowa/podcast) oraz dwóch kategoriach regionalnych pod wspólną nazwą – myśl globalnie, działaj lokalnie - odrębnie dla osób zatrudnionych w Uczelniach regionu oraz mieszkańców województwa śląskiego.
Zapraszamy do zapoznania się z nominacjami i oddania głosów: https://slaskifestiwalnauki.pl/pop-science-2024-nominacje-i-glosowanie
Partnerem konkursu POP Science jest Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska.
Weź udział w konkursie „Młodzi dla przyszłości Śląska"
Konkurs „Młodzi dla przyszłości Śląska" skierowany jest do tych osób, które na co dzień pracują nad konkretnym projektem badawczym i chcieliby się nim pochwalić. Poszukujemy kreatywnych, oryginalnych i innowacyjnych pomysłów na to jak „Nauka zmienia życie". Preferujemy, aby prezentowane projekty miały formę stanowiska pokazowego i były pewnego rodzaju prototypami rozwiązań na to, jak nauka wpływa na nasze życie.
Mile widziane będą propozycje dotyczące środowiska lokalnego i problemów naszego miasta (Katowice) wraz z odpowiedzią na pytanie, jak można je naprawić. Zależy nam na głosie młodzieży wobec tego co dzieje się w naszym regionie.
Najlepsze propozycje szkolne zostaną włączone do programu 8. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, a ich autorzy znajdą się w gronie wystawców w Międzynarodowym Centrum Kongresowym 9 grudnia 2024 r.
Nabór zgłoszeń został przedłużony do 31 października br. Zgłoszenia można przesyłać za pośrednictwem formularza.
Czekamy na zgłoszenia i zachęcamy do konsultacji w sprawie zgłoszeń konkursowych (e-mail: sfn.grupy@us.edu.pl).
Link do regulaminu: https://aktyprawne.us.edu.pl/d/7614/5/?tc=17.
Zostań wolontariuszem 8. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice!
Chcesz dołączyć do grona wolontariuszy 8. ŚFN i wesprzeć organizację tego popularnonaukowego wydarzenia? Zapisz się już teraz i bądź z nami w dniach 7–9 grudnia!
Szukamy pozytywnych, pełnych energii i gotowych do działania osób, które chciałyby spędzić czas w towarzystwie inspirujących pasjonatów nauki. Jeśli czujesz, że odnajdziesz się w tej roli – z radością przyjmiemy Cię do naszego festiwalowego zespołu!
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/zostan-wolontariuszem-podczas-8-sfn-katowice
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid0v6CS2b4dTk6K85MLNbe5xKq2vDJ1d2eTAycBgL7buhxrzZCchpycBsKweK97id9el
Prof. Norman Davies na 8. ŚFN Katowice!
Podczas 8. ŚFN czeka nas wyjątkowe spotkanie z prof. Normanem Daviesem – autorem bestsellerowych książek o historii Europy, światowej sławy angielskim historykiem walijskiego pochodzenia. Rozmowa, którą przeprowadzi prof. dr hab. Ryszard Koziołek – dyrektor generalny ŚFN, rektor UŚ, odbędzie się w niedzielę 8 grudnia o godz. 14.15 na Scenie Głównej ŚFN. Przyjdźcie posłuchać!
Informacja na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/spotkanie-z-normanem-daviesem
Przedstawiamy kolejnych niezwykłych gości 8. ŚFN Katowice!
Ogłaszamy kolejne nazwiska gości specjalnych, którzy w grudniu poprowadzą fascynujące spotkania, wykłady i warsztaty! Podczas 8. ŚFN będą z nami m.in.: prof. Lewis Dartnell, dr inż. Adam Mirek, dr hab. Agata Chomiczewska, dr Anna Fogtman, Helena Ciechowska, dr Karol Dudek-Różycki, Maciej Myśliwiec, dr Michael Morys-Twarowski, dr inż. Natalia Schmidt-Polończyk oraz dr inż. Natalia Wendler.
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/przedstawiamy-kolejnych-niezwyklych-gosci-8-sfn-katowice
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid0UBaLar2SBf1XLYXY3EPW9tf1LtrWYk9nrLuaR6chDbNR11QbdEMuGnabWLaxnz
Obejrzyj spot 8. ŚFN Katowice!
Nadchodzi 8. edycja Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice, która będzie zarazem zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024! Zobaczcie festiwalowy spot i bądźcie z nami w dniach 7–9 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach! Nauka to nowy przemysł Śląska!
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/obejrzyj-spot-8-sfn-katowice
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/videos/1197968021291225
Nadchodzi 8. Śląski Festiwal Nauki Katowice!
3… 2… 1… start! Rozpoczynamy odliczanie do 8. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice! Coroczne święto nauki odbędzie się w dniach 7–9 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Nadchodząca odsłona Festiwalu będzie zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.
Gwarantujemy, że 8. ŚFN dostarczy Wam niesamowitych wrażeń. W trakcie trzech festiwalowych dni będziecie mogli odkrywać fascynujące naukowe tajemnice. Udział w Festiwalu to również niepowtarzalna okazja, by spotkać wiele inspirujących osobistości ze świata nauki. Nauka to nowy przemysł Śląska! Do zobaczenia już wkrótce!
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/nadchodzi-8-slaski-festiwal-nauki-katowice
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid0X5SFjw69Kj5P9PcmKsHDmsqhUrfiwcXkgUCSGA4jnpdMVR5qsxs695VPq7cL58yBl
Zobacz wybrane punkty programu 8. ŚFN!
Czy zarejestrowałyście(-liście) się na 8. ŚFN Katowice? Po pobraniu bezpłatnej wejściówki zachęcamy, by zajrzeć do programu Festiwalu, który będziemy sukcesywnie uzupełniać o kolejne wydarzenia ogólnodostępne oraz wymagające zapisów. Sprawdźcie, jakie stanowiska pokazowe, warsztaty, wykłady i inne aktywności będą na Was czekać!
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/program
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid06SrmGqQFKUBrvPeGNn6sBQq4jfMbrzNCRpjmGw9kT3g5YKoZp6w5oGdz8D7dJSvLl
Przedłużamy nabór do OFF Science!
Wynalazczynie i wynalazcy – jeśli nie zdążyłyście(-liście) zgłosić swojego wynalazku lub rozwiązania technicznego do konkursu OFF Science, wciąż możecie to zrobić! Do niedzieli 24 listopada czekamy na Wasze propozycje oryginalnych, nowatorskich projektów, które poszerzą możliwości i dokonania w zakresie różnych dziedzin nauki. Autorki bądź autorzy najlepszych wynalazków otrzymają nagrody pieniężne w trzech kategoriach: Nagroda Komisji Konkursowej, Nagroda Publiczności Festiwalowej oraz Nagroda Internautów.
Zostań obywatelem Miasta Nauki! Podpisz Deklarację Miasta Nauki i dołącz do niezwykłej inicjatywy na rzecz transformacji naszego regionu!
Chcecie budować swoje miejsce życia i pracy zgodnie z ideą Miasta Nauki? Zależy Wam na rozwoju naszego regionu? Podpiszcie Deklarację Miasta Nauki, która ma na celu zintegrowanie wszystkich mieszkanek i mieszkańców województwa śląskiego we wspólnym celu! Jest nim zbudowanie przestrzeni do spotkań, rozmów i różnych inicjatyw, których efektem będzie transformacja naszego regionu w jeszcze lepsze miejsce do życia. Pokażcie, że zależy Wam na przyszłości naszego regionu!
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/podpisz-deklaracje-miasta-nauki-i-dolacz-do-niezwyklej-inicjatywy-na-rzecz-transformacji-naszego
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid0ABDQVCXJQkTmd2hXT3mpfTn9SysXZ9DJF7xRG5dMJVbmrXbwvMpCtggcJ4vqJJ25l
Ogłaszamy nazwiska kolejnych wyjątkowych gości 8. ŚFN Katowice!
Ósma edycja ŚFN Katowice zbliża się wielkimi krokami, pora więc na przedstawienie kolejnych gości specjalnych! W Międzynarodowym Centrum Kongresowym spotkacie takie osobistości jak: dr Dariusz Zalega, dr Wacław Kulczykowski, Justyna Średzińska, prof. dr hab. Łukasz Wyrzykowski, dr hab. Paweł Frelik, prof. ucz., dr hab. Piotr Siuda, Sebastian Kawa, prof. Zbigniew W. Kundzewicz, Kamil Iwanicki oraz dr Sam Gregson.
Wśród naszych gości specjalnych znajdzie się również noblista prof. Johannes Georg Bednorz! Wybitny uczony o śląskich korzeniach otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki wraz z Karlem Alexandrem Müllerem w 1987 roku za odkrycie nadprzewodnictwa wysokotemperaturowego w tlenkach metali. Od lat współpracuje z Uniwersytetem Śląskim i otrzymał tytuł doctora honoris causa na tej uczelni. Szczegóły o spotkaniu z noblistą podczas 8. ŚFN przekażemy już niebawem!
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/oglaszamy-nazwiska-kolejnych-wyjatkowych-gosci-8-sfn-katowice
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid02FtyxfZsqY9jWbs46ER7KYujDNHwuqT58Cthed1PBiarWUTPkrpv4gsCgRM1xrkS6l
Program Naukowy dla Śląska – inwestycja w przyszłość naszego regionu!
W sobotę 7 grudnia o godz. 15:50 na Scenie Głównej ŚFN odbędzie się uroczysta inauguracja Programu Naukowego dla Śląska! To strategiczna i wieloletnia inicjatywa stworzona w ramach współpracy śląskich uczelni publicznych, której efektem będzie rozwój i transformacja naszego regionu.
Partnerem Sceny Głównej jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/program-naukowy-dla-slaska-inwestycja-w-przyszlosc-naszego-regionu
Zapisz się na aktywności objęte limitem!
Przypominamy, że wciąż możecie zapisywać się na festiwalowe aktywności z limitem miejsc! Szczególnie polecamy Waszej uwadze atrakcje odbywające się na Scenie Nauka. To Lubię! oraz Scenie Science Corner. Może interesują Was zagadnienia związane z szeroko pojętym kosmosem, nowoczesnymi technologiami, sztuczną inteligencją? Albo rozmowy nt. zjawisk społecznych i przyrodniczych? Z pewnością znajdziecie coś dla siebie!
Aby zapisać się na aktywności objęte limitem, należy najpierw zarejestrować się na Festiwal i pobrać bezpłatną wejściówkę (indywidualną lub dla grupy zorganizowanej).
Formularze: https://slaskifestiwalnauki.pl/zarejestruj-sie-na-8-sfn
Najlepsze z 50 Tygodni Miasta Nauki na 8. ŚFN!
W ramach działań podsumowujących obchody EMNK 2024 odbędzie się m.in. wydarzenie Najlepsze z 50 Tygodni, czyli przypomnienie najciekawszych aktywności ze wszystkich Tygodni Miasta Nauki. Przegląd odbędzie się na Rynku Idei Miasta Nauki, który znajdziecie w Sali Wielofunkcyjnej MCK. Zobaczcie, jakie atrakcje zaplanowaliśmy!
Partnerem Rynku Idei Miasta Nauki jest Urząd Miasta Katowice.
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/najlepsze-z-50-tygodni-miasta-nauki-na-8-sfn
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid0L6CsX1ZcSAnr2Hs4LEtozp2okf8ckV8dyRbsChuYSzh9j9hUmRzUWLLs7MyfRjCYl
Przypominamy, że wciąż możecie zapisywać się na festiwalowe aktywności z limitem miejsc! Szczególnie polecamy Waszej uwadze atrakcje odbywające się na Scenie Nauka. To Lubię! oraz Scenie Science Corner. Może interesują Was zagadnienia związane z szeroko pojętym kosmosem, nowoczesnymi technologiami, sztuczną inteligencją? Albo rozmowy nt. zjawisk społecznych i przyrodniczych? Z pewnością znajdziecie coś dla siebie!
Aby zapisać się na aktywności objęte limitem, należy najpierw zarejestrować się na Festiwal i pobrać bezpłatną wejściówkę (indywidualną lub dla grupy zorganizowanej).
Formularze: https://slaskifestiwalnauki.pl/zarejestruj-sie-na-8-sfn
W trakcie tej edycji podsumujemy program obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Podczas tegorocznego festiwalu wiele miejsca poświęcimy sztucznej inteligencji, gamingowi, badaniom kosmosu, prawom obywatelskim oraz kluczowej dla Województwa Śląskiego ochronie środowiska.
Przygotujemy 20 scen tematycznych, w tym m.in. wspólnie z tygodnikiem Polityka (Scena Pulsar) oraz Fundacją Nauka. To Lubię (scena autorska dr Tomasza Rożka). Nowością będzie Scena Literatury, współorganizowana z trzema festiwalami literackimi: Aglo Festiwal, Festiwal Przestrzeń Słowa oraz Festiwal Słowa im. J. Pilcha Granatowe Góry. Dzięki współpracy z Fundacją Fullbrighta przedstawimy osiągnięcia stypendystów tego prestiżowego programu, a w programie Silesian Hall of Fame porozmawiamy z wybitnymi naukowczyniami i naukowcami pracującymi w śląskich uczelniach. Trzeciego dnia sceny festiwalowe przejmie młodzież, w tym uczestnicy światowego konkursu European Union Contest for Young Scientists oraz twórcy i twórczynie studenckich projektów naukowych.
Jak co roku przez trzy dni będzie można uczestniczyć w pokazach naukowych, przedstawieniach, koncertach, wykładach, dyskusjach oraz spotkaniach autorskich. W tym roku odwiedzi nas również noblista wywodzący się z województwa śląskiego, wybitny fizyk - Georg Bednorz.
Przede wszystkim jednak - uczestnicy ŚFN będą mieli okazję do spotkań z blisko trzema tysiącami naukowczyń i naukowców z województwa śląskiego, którzy na co dzień pracują w naszych uczelniach.
Dodatkowo 7 grudnia o godz. 19.00 na scenie głównej MCK odbędzie się wydarzenie specjalne pt. ,,Wieczór w Mieście Nauki”, a w jego programie:
- debata: Jaka jest przyszłość Miasta Nauki?
- podpisanie Deklaracji Miasta Nauki
- koncert muzyki filmowej
Aby potwierdzić udział w Festiwalu, w odpowiedzi na niniejsze zaproszenie należy zarejestrować się pod adresem: https://8sfn.systemcoffee.pl/vip/
Wszystkie wydarzenia ŚFN są bezpłatne.
Śląski Festiwal Nauki Katowice
7-9 grudnia 2024 r., Międzynarodowe Centrum Kongresowe
Szanowni Państwo,
mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w 8. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice, który odbędzie się w dniach 7-9 grudnia 2024 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W trakcie tej edycji podsumujemy program obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Podczas tegorocznego festiwalu wiele miejsca poświęcimy sztucznej inteligencji, gamingowi, badaniom kosmosu, prawom obywatelskim oraz kluczowej dla Województwa Śląskiego ochronie środowiska.
Przygotujemy 20 scen tematycznych, w tym m.in. wspólnie z tygodnikiem Polityka (Scena Pulsar) oraz Fundacją Nauka. To Lubię (scena autorska dr Tomasza Rożka). Nowością będzie Scena Literatury, współorganizowana z trzema festiwalami literackimi: Aglo Festiwal, Festiwal Przestrzeń Słowa oraz Festiwal Słowa im. J. Pilcha Granatowe Góry. Dzięki współpracy z Fundacją Fullbrighta przedstawimy
osiągnięcia stypendystów tego prestiżowego programu, a w programie Silesian Hall of Fame porozmawiamy z wybitnymi naukowczyniami i naukowcami pracującymi w śląskich uczelniach. Trzeciego dnia sceny festiwalowe przejmie młodzież, w tym uczestnicy światowego konkursu European Union Contest for Young Scientists oraz twórcy i twórczynie studenckich projektów naukowych.
Jak co roku przez trzy dni będzie można uczestniczyć w pokazach naukowych, przedstawieniach, koncertach, wykładach, dyskusjach oraz spotkaniach autorskich. W tym roku odwiedzi nas również noblista wywodzący się z województwa śląskiego, wybitny fizyk - Georg Bednorz.
Przede wszystkim jednak - uczestnicy ŚFN będą mieli okazję do spotkań z blisko trzema tysiącami naukowczyń i naukowców z województwa śląskiego, którzy na co dzień pracują w naszych uczelniach.
Wszystkie wydarzenia ŚFN są bezpłatne.
Na wydarzenia zapraszają organizatorzy 8. Śląskiego Festiwalu Nauki
KATOWICE:
o Prezydent Katowic dr Marcin Krupa
o Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa
o Przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak
o Rektorzy uczelni współorganizujących Śląski Festiwal Nauki KATOWICE
o Rektorzy uczelni wchodzących w skład Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki
8. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice
(miasto gospodarz wydarzenia), Województwo Śląskie i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (współgospodarze), a także Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Częstochowska, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie.
Głównymi sponsorami i partnerami 8. ŚFN są: PKO Bank Polski, ING Bank Śląski, Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA, Sieć Badawcza Łukasiewicz, Lasy Państwowe, Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej
Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejska Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych (REA). Unia Europejska ani REA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
Ruszyły kolejne zapisy na aktywności z limitem miejsc!
Rozpoczęliśmy zapisy na kolejne aktywności 8. ŚFN Katowice z ograniczoną liczbą miejsc! Możecie zapisać się na aktywności odbywające się na: scenach Rynku Idei Miasta Nauki w poniedziałek 9 grudnia (w pozostałe festiwalowe dni – 7 i 8 grudnia – atrakcje na tych scenach nie będą wymagać zapisów), Scenie Twardowskiego oraz Scenie Dobrostanu.
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/ruszaja-kolejne-zapisy-na-aktywnosci-z-limitem-miejsc
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid02FAHU2yFfRU7euF4s6YsT9MFNfbt2BBqBAY2D24UU2ZCU42Kpb7hdBuqSEFiosrU2l
Nauka to nowy przemysł Śląska!
Przypominamy, że większość festiwalowych atrakcji nie wymaga zapisów! Aby wziąć udział w 8. ŚFN, wystarczy się zarejestrować i pobrać bezpłatną wejściówkę (indywidualną lub dla grup zorganizowanych). Po uzyskaniu wejściówki możecie zapisywać się na aktywności z limitem miejsc.
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/zarejestruj-sie-na-8-sfn-katowice
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid0q7TDRG92Skg5XMxAaEreuQ2nN2yrSwuqFmzru4hxfezPqGbKa2boaDe1FUEtfr5sl
Formularze rejestracyjne: https://slaskifestiwalnauki.pl/zarejestruj-sie-na-8-sfn
Nowości na 8. ŚFN
Tegoroczna edycja ŚFN będzie obfitować w wiele nowych naukowych atrakcji!
Przestrzeń Festiwalu zostanie zorganizowana jak realne Miasto Nauki, z podziałem na dzielnice, rynek i bulwary. Co więcej, ubogacą ją wyjątkowe strefy specjalne – Strefa Gamingu, Strefa AI, Strefa Kosmosu oraz Strefa Woda-Ziemia-Powietrze, jak również Kawiarnia Literacka współtworzona z festiwalami literackimi oraz znakomite sceny – Scena Fulbrighta i Scena Silesian Hall of Fame.
Czeka nas też wystąpienie laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki – prof. J. Georga Bednorza oraz wydarzenia podsumowujące obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, w tym Wieczór Miasta Nauki (sobota 7 grudnia, godz. 19.00), aktywności na Scenie EMNK 2024 (8 grudnia) oraz Rynku Idei Miasta Nauki czy Best of 50 Tygodni – wybór najciekawszych aktywności ze wszystkich tygodni, które zostaną powtórzone na Festiwalu.
To jednak nie wszystkie nowości, których możecie spodziewać się na 8. ŚFN! Więcej informacji przekażemy już niebawem!
Kolejne osoby ze świata nauki dołączają do grona gości 8. ŚFN!
Już za niespełna miesiąc spotkamy się podczas 8. ŚFN! Czas na przedstawienie kolejnych gości specjalnych: prof. Alicja Tardy, Emilia Jachimczyk, dr Yolanda Ohene, Galanne Cestre-Lambert, Natalia Bujak, mgr inż. Karolina Pondel-Sycz, Grzegorz Przybyła, dr Tomasz Miller oraz dr Sarah Hurtado-Bagès.
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/kolejne-osoby-ze-swiata-nauki-dolaczaja-do-grona-gosci-8-sfn
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid0SVWfDr9XnL5J9MC1gAZuizA17YWFxVrnxzVBCHqaZMewwMReEs9i7933aCaBUuPal
Przedłużamy nabór do OFF Science!
Czekamy na Wasze propozycje nowatorskich wynalazków i projektów w ramach konkursu OFF Science! Do niedzieli 24 listopada możecie dołączyć do grona wynalazców-amatorów, którzy zaprezentują swoje dokonania na 8. ŚFN i będą mieć szansę na zdobycie nagrody pieniężnej. Pokażcie nam, jak nauka może zmieniać naszą rzeczywistość na lepsze!
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/przedluzamy-nabor-do-konkursu-off-science
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid0gk1nHdyugPtRANQikChw6mM4iMm4AfTUxwuaZKUPyocsKSLb5peXGzheJktS6Brql
Przedstawiamy kolejnych gości specjalnych 8. ŚFN Katowice!
Poznajcie kolejnych gości specjalnych 8. ŚFN! Na Festiwalu będą z nami m.in. prof. Derrick de Kerckhove, dr n. społ. Marta Banout, prof. Andrzej Dragan, prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski, prof. dr hab. Jan Chodkiewicz, dr hab. Jerzy Grębosz, Nikodem Ryś, Rafał Charłampowicz, Fran Scott oraz prof. Jeff Forshaw.
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/przedstawiamy-kolejnych-gosci-specjalnych-8-sfn-katowice
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid02XUNo4GZN7z8hN8md5mBWciojzcas4s33KBT6bcFqW5S3zyP3CNsfoBCdGziEwYkJl
Sprawdź swoją znajomość poprawnej polszczyzny w ramach „Dyktanda Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice”
Aby przypomnieć o wartości, jaką jest poprawna polszczyzna, w ramach 8. ŚFN proponujemy Wam dyktanda dla rodzin oraz uczniów!
W niedzielę 8 grudnia o godz. 12.00 czeka nas „Dyktando Śląskiego Festiwalu Nauki dla Rodzin” oraz rozmowa poświęcona zmianom w polskiej ortografii z udziałem dr hab. Katarzyny Kłosińskiej, prof. UW oraz dr. Tomasza Rożka.
W poniedziałek 9 grudnia o godz. 12:00 odbędzie się „Dyktando Śląskiego Festiwalu Nauki dla Uczniów” oraz wykład dr Joanny Przyklenk pt. „Przeszłość zaklęta w słowach, czyli nie tylko o dawnej kulturze rycerskiej. Z historii polskiego słownictwa”.
Dla zwycięzców konkursów ortograficznych przewidziane są atrakcyjne nagrody.
Organizatorami konkursów ortograficznych są: Śląski Festiwal Nauki Katowice, Poradnia Językowa IJ UŚ oraz Stowarzyszenie „Via Linguae”.
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/sprawdz-swoja-znajomosc-poprawnej-polszczyzny-w-ramach-dyktanda-slaskiego-festiwalu-nauki-dla
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid0uWMUfsj7VbzR5BuVfptZqfRCwAUsV7Mch9DThE9CxwzAv3rJpT42sxHB1CigiHitl
Kawiarnia Literacka na 8. ŚFN Katowice
Zapraszamy do odwiedzenia Kawiarni Literackiej – wyjątkowego przedsięwzięcia, które stworzyliśmy we współpracy z festiwalami literackimi: Aglo Festiwalem, Festiwalem Przestrzeń Słowa Biblioteki Śląskiej oraz Festiwalem Słowa im. J. Pilcha „Granatowe Góry”. Przygotowaliśmy spotkania ze znanymi autorami, warsztaty literackie oraz widowiska muzyczne. Gośćmi Kawiarni Literackiej będą m.in. Zbigniew Rokita, Ewa Winnicka, Tymon Tymański, Artur Domosławski, Andrzej Drobik i Agata Romaniuk.
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/kawiarnia-literacka-na-8-sfn-katowice
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid0UsLefy27nDrY1x77TwWR5qUkrq7givWaSPQCfuWYapjRsUy4vxfkowvmfRRZtNC8l
Mobilna instalacja Gaia na 8. ŚFN!
Chciałybyście/Chcielibyście zobaczyć Ziemię z perspektywy kosmosu? Nie musicie zostać astronautami, by mieć taką szansę – wystarczy, że przyjdziecie na 8. ŚFN, gdzie zaprezentujemy jedyną w swoim rodzaju mobilną instalację Gaia!
Gaia to ogromna, efektowna kula o średnicy 7 m, która zostanie powieszona nad salą wielofunkcyjną w MCK. Projekt autorstwa Luke’a Jerrama składa się ze szczegółowych zdjęć powierzchni Ziemi zebranych z bazy NASA.
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/mobilna-instalacja-gaia-na-8-sfn
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid02dTZ9ZKDoa2h6n4XKVQCpt8PU65deBQv9n8cXGpBD4AFJYdJS35CEtFREtXtqUsJFl
Województwo Śląskie Współorganizatorem 8. ŚFN oraz EMNK 2024!
Województwo Śląskie stawia na prężny rozwój nauki, co przyczyniło się do przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. O nieocenionej pracy śląskich naukowczyń i naukowców na rzecz odkrywania tajemnic otaczającego nas świata oraz tworzenia lepszej przyszłości opowiedział Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa podczas briefingu prasowego zapowiadającego 8. ŚFN (zachęcamy do wysłuchania jego wypowiedzi!). Śląskie przyciąga również uwagę ze względu na walory przyrodnicze, historyczne i kulturowe, a także szerokie możliwości dla entuzjastów sportu i rekreacji. Bądźmy dumni z naszego regionu i działajmy wspólnie na rzecz jego rozwoju – świetną do tego okazją jest udział w nadchodzącym 8. ŚFN oraz inicjatywach EMNK 2024.
Nauka to nowy przemysł Śląska!
8. Śląski Festiwal Nauki Katowice jest dofinansowany ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Tekst na stronie: https://miastonauki.pl/pokaz-aktualnosc-1400010574-1400012774-b8fdbe02121a640d67ea7f3645786f24
Akredytacje dla dziennikarzy na 8. ŚFN oraz Wieczór Miasta Nauki
Zapraszamy przedstawicieli mediów do udziału w 8. ŚFN! Uruchomiliśmy formularz pozwalający uzyskać akredytację medialną, która ułatwi poruszanie się po przestrzeni Festiwalu oraz podczas Wieczoru Miasta Nauki.
Tekst na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/akredytacje-dla-dziennikarzy-na-8-sfn-oraz-wieczor-miasta-nauki
FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid02HPvRD8AFddEprq8pszgxccVZrKUi2Qgfiw76GtACz3ibj3QjndoEGUSLGWQRZCFsl