Uniwersytet Otwarty dla Seniorów
Dzięki zjednoczeniu wysiłków pracowników Uniwersyteckiego Centrum Kształcenia Ustawicznego UJD oraz Collegium Medicum im. dra Władysława Biegańskiego UJD, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie mógł poszerzyć ofertę dla Seniorów.
Przypomnijmy, że projekt „Zdrowo żyć i aktywnym być” był realizowany w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki-Doskonała Nauka. Projekt został wyłoniony i pozytywnie oceniony przez Ministra Edukacji i Nauki, a przyznane środki wyniosły 153 115,00 zł. Był to projekt międzynarodowy – Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie współpracował z Uniwersytetem w Żylinie (Słowacja).
Projekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem osób, które ukończyły 60-ty rok życia. Dla naszych polskich uczestników zorganizowano cztery edycje bezpłatnych wykładów i warsztatów z zakresu: pielęgnacji skóry dojrzałej, zdrowego stylu życia oraz pierwszej pomocy. W ramach tych czterech cykli (każdy cykl oznaczał cztery soboty spędzone w murach UJD) w wydarzeniu wzięły udział 192 osoby z Częstochowy i okolic. Wraz z naszymi słowackimi partnerami zaprosiliśmy Seniorów z Żyliny w ramach dwóch edycji, które odbyły się na Słowacji – w sumie w wydarzeniu udział wzięło 48 osób z zagranicy.
Organizacja tak dużego przedsięwzięcia wymagała ścisłej współpracy wielu osób. Przygotowaniem i opracowaniem merytorycznym projektu zajęły się: mgr Sylwia Stachurska-Ćwiek, dyrektor UCKU oraz dr Magdalena Myga-Nowak, prof. UJD, prodziekan ds. studencko-dydaktycznych Collegium Medicum UJD. Redaktorem pomocniczym, a także osobą odpowiedzialną za organizację i wydatki była mgr Aleksandra Kozak, główny specjalista w UCKU. Spraw księgowych dotyczących realizacji projektu podjęła się mgr Jolanta Krotla, specjalista ds. księgowości UJD.
Mając na uwadze różnorodność wykładów i warsztatów, do ich prowadzenia zaproszono dwanaście wykładowczyń z naszego Uniwersytetu: dr hab. Danutę Kołożyn- Krajewską, prof. UJD, dr Magdalenę Mygę-Nowak, prof. UJD, lek med. Kamilę Ślęzak-Januszko, mgr Sylwię Stachurską-Ćwiek, dr Beatę Mikutę, mgr Annę Radler, mgr Dorotę Goleniewską, mgr Annę Ślusarek, mgr Dorotę Bojanek-Mazur, mgr Agnieszkę Surgiel-Gemzę, mgr Ewę Starczewską, mgr Karolinę Górnik-Horn. Pani mgr Agnieszka Migoń wsparła nas w czasie warsztatów kulinarnych. Ze strony Uniwersytetu w Żylinie (Słowacja) w projekcie uczestniczyło dziewięć osób: Dr. Lucia Hrebeňárová, Ph.D., MUDr. Ivana Baltová, MUDr. Padalová Magdaléna, Ing. Kristína Chaparro, MUDr. Anna Altusová, MUDr. Ľubomíra Tomusová, MUDr. Gabriela Očková, PhDr. Ľubica Mindeková, Ing. Janka Sňahničanová. Tłumaczenia wykładów i warsztatów dla słowackich seniorów podjęła się mgr Katarzyna Bielik.
Cieszymy się z tak dużej popularności projektu „Zdrowo żyć i aktywnym być” wśród polskich i słowackich Seniorów. Wzięli w nim udział także obecni i emerytowani pracownicy naszego Uniwersytetu oraz Politechniki Częstochowskiej. Wartością dodaną do wiedzy teoretycznej, a także zajęć praktycznych są dobre wrażenia Seniorów, którzy wielokrotnie pytali nas o możliwość uczestniczenia w tego rodzaju wydarzeniach w przyszłości. Nasi goście podkreślali wielokrotnie, że wzięcie udziału zarówno w zajęciach teoretycznych, jak i praktycznych, a także możliwość regularnego spotykania się z wykładowcami i osobami w podobnym wieku niezwykle pozytywnie wpłynęło na ich dobrostan.
Efektem projektu są nagrania wykładów, które mogą Państwo obejrzeć na kanale YouTube UCKU
Fotografie z uroczystego zakończenia projektu można zobaczyć na stronie
opr. i fot. Irena Kozerska
Data dodania: 19 czerwca 2024