Uniwersytet rozszerza współpracę z Koreą Południową
Prof. UJD, dr hab. n. fiz., dr h. c. Michał Piasecki (Instytut Fizyki) i mgr Bartłomiej Kowalik (Dział Nauki i Współpracy z Zagranicą) odwiedzili uczelnię partnerską Myongji University, celem realizacji działań Staff Mobility for Teaching (STA) oraz Staff Mobility for Training (STT) w ramach programu Erasmus+.
Myongji University (zał. 1948) jest wysoko notowaną w koreańskich rankingach uczelnią o szerokim profilu kształcenia. Uczelnia posiada dwa kampusy w Seulu i Yongin, które oferują studia I i II-st. (11 colleges i 9 graduate schools), w tym English Language and Literature, History, Art History, Philosophy, Economics, Political Science and Diplomacy, Child Development and Education, Law, Information and Communication Engineering, Psychotherapy, Mathematics, Physics, Chemistry, Food and Nutrition, Physical Education, oraz kształcenie na poziomie studiów III st., Ważnym elementem strategii rozwoju uczelni jest współpraca międzynarodowa (225 uczelni partnerskich w 47 krajach). Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie jest jedyną uczelnią partnerską Myongji University w Polsce. Podczas rozmów obie strony podkreśliły widoczną i dynamicznie rozwijającą się w ostatnich latach współpracę gospodarczą, naukową i kulturalną pomiędzy Polską i Koreą co powoduje nasilenie się problemu związanego z deficytem kompetentnych prawników i ekonomistów zorientowanych w ustawodawstwie obu krajów, i właśnie ten czynnik zewnętrzny może być także ważnym impulsem dla nawiązania współpracy pomiędzy odpowiednimi wydziałami obu uczelni. Szkolnictwo wyższe Korei oraz nauka są od wielu lat bardzo ukierunkowane na praktyczne wykorzystanie wyników badań i szeroką współpracę z nowoczesnym przemysłem (celowe fundusze badawcze, sprzedaż technologii), dlatego aktywnie działający w tym zakresie Myongji University może być doskonałym miejscem dla poszerzenia tych kompetencji dla naszych studentów i pracowników naukowych. Z drugiej strony Korea jako technologicznie zaawansowane społeczeństwo nie jest wolne od współczesnych problemów cywilizacyjnych i dlatego Myongji University jest otwarte na współpracę w kształceniu i rozwoju kompetencji społecznych (edukacja, kultura fizyczna, psychologia) czy też wytwarzaniu zdrowej żywności.
Przedstawiciele UJD rozmawiali również na tematy wymiany akademickiej pomiędzy uczelniami oraz przygotowywania wniosków projektowych realizowanych wspólnie przez polsko-koreańskie konsorcja badawcze. Na zdjęciu prof. Seoyong Shin prezentuje autorskie rozwiązanie dotyczące zwiększenia efektywności panela solarnego poprzez zmniejszenie negatywnego wpływu zmiany kąta padania promieniowania słonecznego pod linkiem nr 1 oraz linkiem nr 2.
opr. prof. Michał Piasecki i mgr Bartłomiej Kowalik
Data dodania: 03 lipca 2024