Gra z konwencją – nowa wystawa w Bibliotece Uniwersyteckiej
Memy internetowe są nośnikami idei, pomysłów, które zrodziły się w umyśle autora pod wpływem różnorodnych obserwacji i przeżyć. Owe cyfrowe teksty kultury mogą przybierać dowolną formę – najczęściej są to jednak wyraźne grafiki bądź fotografie z pasującymi do nich chwytliwymi sloganami. Dominacja obrazu nad tekstem nie świadczy jednak o prymitywności przekazu, wręcz przeciwnie – właściwie komunikuje doznania emocjonalne jednostki, co niejednokrotnie czyni mem internetowym vox populi.
Zaprezentowany na wystawie zbiór reprezentatywnych memów inspirowanych powieścią realistyczną Bolesława Prusa – „Lalka” wyróżnia atrakcyjna forma, sposób przekazu i łatwość oddziaływania. To właśnie te cechy sprawiają, że bohaterowie wspomnianego utworu (Stanisław Wokulski, Izabela Łęcka, Ignacy Rzecki…) odżywają na nowo, w innej rzeczywistości, przestrzeni, często współczesnej. Za sprawą lajków i udostępnień literackie teksty kultury szybko się rozprzestrzeniają, co czyni je specyficzną formą komunikowania w nowych mediach.
Memy jako nośniki treści stają się więc źródłem kreatywnej rozrywki i z łatwością mogłyby zostać wykorzystane w praktyce edukacyjnej. Są one bowiem nie tylko bazą nowych związków frazeologicznych, ale i przyczyniają się do rozpowszechnienia skrzydlatych słów.
opr. dr Ines Załęska-Olszewska
Tytuł wystawy: „W świetle literatury. Gra z konwencją – o memach w „Lalce” Bolesława Prusa”
Organizator: Koło Naukowe Adeptów Literaturoznawstwa „Filomaci” oraz Biblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie
Termin wystawy 1-31 lipca 2024 r., wstęp wolny
Data dodania: 04 lipca 2024