20 LAT POLSKI W UNII EUROPEJSKIEJ - Uniwersytet dla Europy
Za nami Festiwal Wiedzy i Kultury Europejskiej, którego organizatorem był Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie (13-14 października 2024 roku).
Pierwszy dzień tego wydarzenia został zatytułowany: Dzień Świętowania i Integracji „Uczelnia dla Europy – Razem Możemy Więcej”.
Zapisał się on pod znakiem otwartego eventu, w którym udział mogli wziąć wszyscy bez względu na wiek, adres zamieszkania czy inne ograniczenia... Dzięki niemu uczestnicy mogli poznać kulturę, tradycje i przeszłość krajów stanowiących wspólnotę europejską.
- Wspólnie bawiąc się świętowaliśmy 20 -lecie wstąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej – wyjaśnia JM Rektor UJD prof. dr hab. Janusz Kapuśniak. - Każdy uczestnik: dziecko, uczeń czy osoba dorosła mógł przekonać się o bogactwie tradycji i różnorodności Europy. Sądząc po nastrojach zabawa nie tylko wybornie się udała, ale również spowodowała duże zainteresowanie ze strony Częstochowian, a także mieszkańców całego regionu. Podczas Festiwalu gościło aż blisko 2 tys osób. I to właśnie z myślą o nich przygotowano szereg atrakcji. Można było wykorzystując energię własnych mięśni zrobić sobie pyszny sok owocowy (produkując energię zużywaną do napędu sokowirówki dzięki wykorzystaniu specjalistycznego urządzenia przypominającego rower), wziąć udział w warsztatach przyrządzania pysznej pizzy, zagrać w szachy (nieco większe niż te które mamy zwykle w domu), bawić się i układać sporych rozmiarów klocki czy dowiedzieć się jak wytwarza się mydło lub hiszpańskie wachlarze. Wielu uczestników – głównie dzieci - uczestniczyli w zabawie na dmuchańcach lub próbowali swoich sił w doskonaleniu techniki gry w piłkę nożną. Z dużym zainteresowaniem spotkała się część artystyczna, gdzie dużą furorę zrobili artyści z Zespołu Wokalnego Katedry Muzyki UJD. Zaprezentowali utwory europejskie, które publiczność dobrze zna i lubi się przy nich bawić. Wykonawcy zadbali jednak, by prezentowane kawałki zostały wykonane nieco inaczej czyli wg własnego pomysłu. Na liście utworów znalazły się popularne w Europie kawałki zespołów m.in.: ABBA, 0-Zone, czy np. Heleny Vondráčkovej. Wzbudziło to aplauz i z pewnością wpłynęło na ubogacenie wydarzenia!
Goście uczestniczyli w:
1. Strefie familijnych warsztatów robienia włoskiej pizzy
2. Strefie dmuchańców dla dzieci
3. Strefie mega gier: szachy, scrabble, cornhole, mini golf
4. Strefie VR - wirtualna podróż po Europie
5. Strefie malowania buziek dla dzieci w europejskich barwach
6. Strefie food trucków z europejską kuchnią i nie tylko
7. Strefie tworzenia wachlarzy hiszpańskich i francuskich mydełek
8. Strefie sportów europejskich
9. Strefie artystycznych warsztatów
10. Strefie fotobudki europejskiej.
Program na scenie głównej:
12.00-12.15 – Prezentacja wydarzeń i atrakcji
12.15-12.30 – Europejskie show – pokazy taneczne (Hiszpania)
12.30-13.30 – Występy przedszkoli
13.30-14.00 – Europejskie Show – Pokazy taneczne (Francja)
14.00-14.30 – Uroczysta Ceremonia Otwarcia Festiwalu
14.30-15.30 – Koncert Muzyki Europejskiej
15.30-16.00 – Freestyle – Pokazy na scenie i interaktywne warsztaty z publicznością
16.00-16.20 – Raper MIKSER – "Europa da się lubić" cz. I
16.20-16.40 – Europejskie Show – Pokazy taneczne (Niemcy)
16.40-17.00 – Freestyle – Pokazy na scenie i interaktywne warsztaty z publicznością
17.00-17.15 – Rozstrzygnięcie konkursu pt. Najpiękniejsza kreacja europejska" i wręczenie nagród
17:15-17:30 – Raper MIKSER – "Europa da się lubić" cz. II
17.30-18.00 – Zespół Ludowy – koncert na finał
Drugi dzień Festiwalu Wiedzy i Kultury Europejskiej – pod znakiem Forum „Razem w UE”
Z udziałem zaproszonych gości oraz licznie przybyłych do udziału w forum słuchaczy i słuchaczek odbył się drugi dzień Festiwalu Wiedzy i Kultury Europejskiej (14 października 2024 roku w Auditorium Maximum, ul. Waszyngtona 4/8). Zgromadzonych powitał JM Rektor UJD prof. dr hab. Janusz Kapuśniak, który otwierając spotkanie dokonał krótkiego podsumowania ostatnich dwóch dekad członkostwa Polski w strukturach Unii Europejskiej. Podkreślił, nie tylko ich znaczenie w kontekście ogólnym, ale skupił się na korzyściach, które związane są z Uczelnią i jej dotyczą.
- 20 lat Polski w Unii Europejskiej miało ogromne znaczenie dla odbudowy polskiej gospodarki – tłumaczy Rektor prof. dr hab. Janusz Kapuśniak. – Miniony okres zapisał się również pod znakiem dynamicznego rozwoju Uczelni, której udało się pozyskać blisko 120 milionów złotych, które zostały wykorzystane na różnorodne projekty.
Wśród zrealizowanych z udziałem środków z Unii przedsięwzięć znajdują się inwestycje (zbudowano np. budynki ACSu czy siedzibę Wydziału Prawa i Ekonomii), ale także inne, o charakterze: dydaktycznym, badawczo-rozwojowym, społecznym czy związanych z zarządzaniem kadrą. Sporo środków pozyskano i spożytkowano na realizację programu Erasmus +, dzięki któremu wielu pracowników, studentów i doktorantów uczestniczyło w wyjazdach do zagranicznych ośrodków akademickich.
Sporo miejsca poświęcono korzyściom płynącym z udziału Polski w strukturach Unii Europejskiej podczas Forum zatytułowanego "Razem w Unii Europejskiej". By łatwiej wyodrębnić konkretne obszary tematyczne podzielono je na sześć paneli:
panel I: Inicjatywa Uniwersytetów Europejskich
Inicjatywa Uniwersytetów Europejskich, czyli przedstawienie międzynarodowych partnerstw uczelni, które jest flagowym przedsięwzięciem Komisji Europejskiej w obszarze szkolnictwa wyższego. Inicjatywa ta została zaproponowana przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona na Uniwersytecie Sorbony w 2018 roku i ma służyć integracji i wzmocnieniu konkurencyjności europejskiego szkolnictwa wyższego.
Zapowiedź utworzenia Uniwersytetów Europejskich początkowo traktowano sceptycznie, choć później rozpoczęto prace formalne, których efektem było ogłoszenie w 2019 roku pierwszego naboru wniosków dotyczących tworzenia Sojuszy Uniwersytetów Europejskich. Komisja Europejska zaoferowała sojuszom uczelni zasoby finansowe na realizację ogólnie zdefiniowanych działań, oraz szereg pośrednich korzyści i szans na dodatkowe środki. Dzięki temu Sojusze Uniwersytetów Europejskich bezpośrednio wpływają na cele dotyczące umiędzynarodowienia, promują europejskie wartości i tożsamość, oraz podnoszą jakość i konkurencyjność europejskiego szkolnictwa wyższego.
W trakcie panelu dyskusyjnego udział wzięły osoby bezpośrednio zaangażowane w budowanie i prowadzenie Uniwersytetów Europejskich w pięciu polskich uczelniach przedstawią swoje doświadczenia oraz wyzwania, z którymi przyszło im się zmierzyć w związku z prowadzeniem poniższych Sojuszy:
- EUNICE, Politechnika Poznańska (lider);
- EU4Dual, Politechnika Koszalińska;
- Challenge. EU, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie;
- COLOURS, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie;
- KreativEU, Politechnika Opolska;
Panel prowadził dr hab. inż. Marcin Sosnowski, prof. UJD, Prorektor ds. Współpracy i Umiędzynarodowienia UJD. W dyskusji udział wzięli: dr Annette Klinkert (COLOURS Managing Director Padeborn University), dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz (Prorektor ds. Współpracy Politechnika Opolska), prof. dr hab. inż. Mariusz Głąbowski (Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej Politechnika Poznańska), dr hab. Krzysztof Wasilewski (Prorektor ds. Kształcenia i Spraw Studenckich Politechnika Koszalińska), prof. dr hab. Paweł Wielgosz (Pełnomocnik Rektora ds. Uniwersytetu Europejskiego Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie).
Panel II: Umiędzynarodowienie nauki
Celem panelu stało się przedstawienie zagadnienia umiędzynarodowienia nauki widzianego z kilku perspektyw: doświadczeń osób pełniących kierownicze funkcje w uczelni, odpowiedzialnych za obszar nauki i prowadzenia badań naukowych lub realizujących projekty we współpracy zagranicznej (w tym znajduje się projekt Horyzont 2020) oraz w kontekście wymogu umiędzynarodowienia nauki jako elementu w postępowaniu o nadanie stopnia doktora habilitowanego i tytułu profesora.
Panel prowadził dr hab. Bogusław Przywora, prof. UJD, Prorektor ds. Nauki i Projektów Naukowych UJD. W dyskusji udział wzięli: prof. dr hab. Stanisław Kistryn (Ko ordynator National Chapter Poland, Zastępca Przewodniczącego Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego), prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn (Zastępca Przewodniczącego Rady Doskonałości Naukowej Uniwersytet Gdański), prof. dr hab. Zygmunt Lalak (Prorektor ds. Badań Uniwersytet Warszawski), dr Maria Moulin-Stożek, prof. UJD (Główny wykonawca projektu Horyzont 2020 UJD), prof. dr hab. Małgorzata Makowska-Janusik (Przewodnicząca Rady Dyscypliny Nauki Fizyczne UJD).
Panel III: Kultura, sztuka i sport – uniwersalny język Europy
Panel w swoim założeniu dotykał sportu i sztuki jako języka uniwersalnego był również pretekstem do szukania analogi dla obu tych dziedzin jako kształtujących postawę twórczą. Możliwości jakie daje funkcjonowanie w obszarze wolności (kruchej) co obserwujemy w ostatnich latach było inspiracją do rozważań, jak kształtować kulturę aby zachować integralną dla jednostki ważność pojęcia wolności i możliwościach decydowania, jak konstytuować swoją autorską drogę.
Panel prowadził dr hab. Jakub Jakubowski, prof. UJD, Prorektor ds. Kształcenia i Spraw Studenckich UJD. W dyskusji udział wzięli: dr hab. Bartosz Frączek (Kierownik Katedry Malarstwa UJD), dr Maciej Zdanowicz (artysta wizualny, specjalista ds. edukacji
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Jakub Jelonek (Absolwent UJD, Bieganie.pl), Andrzej Szewiński (Poseł na Sejm RP).
Panel IV: Współpraca z partnerami na linii nauka-przemysł
Panel dyskusyjny dotyczył transferu wiedzy, technologii i zasobów ludzkich, odbywających się na styku nauki, samorządu i przemysłu. Uczestnicy dyskusji starali się odpowiedzieć na pytania: jak obecnie wygląda współpraca sektora nauki z przedsiębiorcami, jaką rolę w procesie transferu pełnią centra transferu technologii, samorządy oraz organizacje wspierające rozwój gospodarczy regionów, a także przed jakimi wyzwaniami stoją wszyscy uczestnicy tego procesu, by poprawić i zacieśnić wzajemne relacje biznesowe.
Panel prowadził dr Kordian Chamerski, Specjalista ds. Transferu Technologii UJD. W dyskusji udział wzięli: dr inż. Gabriela Konopka-Cupiał (Dyrektor Centrum Transferu Technologii CITTRU, członek rady koordynacyjnej PACTT Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), dr hab. Edmund Golis, prof. UJD (Dyrektor Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji w Obszarze Nauki i Sztuki UJD), Anna Tymoshenko (kierownik Centrum Obsługi Inwestora COI Urzędu Miasta w Częstochowie), Joanna Okularczyk Członek Zarządu Test Systemy Uszczelniające sp. z.o.o), Tadeusz Szymanek (Członek Rady RIPH w Częstochowie, właściciel FPHU Green Pack).
Panel V: Wspólne kształcenie na rzecz rozwoju i integracji regionów
Panel „Wspólne kształcenie na rzecz rozwoju i integracji regionów” stał się forum dyskusyjnym poświęconym roli edukacji w zacieśnianiu współpracy pomiędzy różnymi regionami. Skupiał się na badaniu, w jaki sposób systemy edukacyjne i programy wspólnego kształcenia mogą przyczynić się do zrównoważonego rozwoju oraz integracji zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Celem panelu było wypracowanie strategii wspierających harmonijnego rozwój regionów poprzez inwestowanie w edukację, z naciskiem na współpracę międzynarodową, co sprzyja zwiększeniu spójności społeczno-gospodarczej i wymianie wiedzy. Główne obszary tematyczne tego spotkania obejmowały: współpracę edukacyjną, zrównoważony rozwój, integrację regionalną.
Panel prowadziła dr Anna Nowik-Zając, prof. UJD Prodziekan ds. Kształcenia i Spraw Studenckich WNSPiT UJD. W dyskusji udział wzięli: dr Olga Binczyk, prof. UJD (Prodziekan ds. Kształcenia i Spraw Studenckich WH UJD), dr Małgorzata Kurek, prof. UJD (UJD), dr hab. Bożena Woźna-Szcześniak, prof. UJD (Prodziekan ds. Kształcenia i Spraw Studenckich WNSPiT UJD), dr Tamara Kyrylych (Przewodnicząca Kierunkowego Zespołu ds. jakości kształcenia na kierunku matematyka UJD).
Panel VI: Program Erasmus+
Przedstawiono doświadczenia koordynatorów Programu Erasmus, który jeszcze w roku akademickim 1997/1998 był nazywany "Socrates". Wspomniano o braku możliwości (wówczas) łatwego kontaktu z beneficjentami m.in poprzez brak internetu itd., Przedstawiono informacje o promocji Programu, która odbywała się jedynie za pomocą spotkań/zebrań na żywo.
Przedstawiono uczestników, którzy „przecierali szlaki” oraz powody, jakie skłoniły ich do podjęcia ryzyka wyjazdu oraz wyjaśniono jakie wartości miały największe znaczenie: nauka, kompetencje językowe, poznanie nowych kultur, czy rozwój osobisty?
Panel prowadziła mgr Agnieszka Jeż-Jakubczak, specjalistka Welcome Centre UJD. W dyskusji udział wzięli: Marta Iwańska (Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji Erasmus +InnHub Katowice), mgr Tomasz Górski (właściciel Firmy Robex, Firma Forma), dr Ines Załęska-Olszewska (asystent badawczo-dydaktyczny WH UJD), dr Beata Rusek (adiunkt badawczo-dydaktyczny WH UJD), dr Bartosz Stuła (asystent badawczo-dydaktyczny WH, opiekun Klubu Erasmus UJD), Joanna Kretkowska (studentka UJD), Joanna Wrześniewska (studentka UJD), Katarzyna Wajda (studentka UJD).
Prowadzącym całego wydarzenia był mgr Bartłomiej Kowalik, główny specjalista kierujący Działem Współpracy Międzynarodowej UJD.
W drugim dniu Festiwalu społeczność akademicka UJD zorganizowała Forum Uniwersyteckie „Razem w Unii Europejskiej” miejsce: budynek Uniwersytetu, ul. Waszyngtona 4/8, Auditorium Maximum.
Debaty eksperckie poświęcone były współpracy międzynarodowej, nauce i kulturze europejskiej:
9:00-9:15: Uroczyste otwarcie Forum
9:15-10:15: Panel I: Inicjatywa Uniwersytetów Europejskich.
Prowadzący: dr hab. inż. Marcin Sosnowski, prof. UJD
10:15-10:30: Przerwa kawowa.
10:30-11:30: Panel II: Umiędzynarodowienie nauki.
Prowadzący: dr hab. Bogusław Przywora, prof. UJD
11:30-11:45: Występ artystyczny.
11:45-12:45: Panel III: Kultura, sztuka i sport - uniwersalny język Europy.
Prowadzący: dr hab. Jakub Jakubowski, prof. UJD
12:45-13:15: Przerwa na lunch.
13:15-14:00: Panel IV: Współpraca z partnerami na linii nauka-przemysł.
Prowadzący: dr Kordian Chamerski
14:00-14:45: Panel V: Wspólne kształcenie na rzecz rozwoju i integracji regionów.
Prowadzący: dr Anna Nowik-Zając, prof. UJD
14:45-15:30: Panel VI: Program Erasmus+.
Prowadzący: mgr Agnieszka Jeż-Jakubczak
Podsumowali konferencję "Wyparte dziedzictwo. Renarracje starotestamentowe w literackiej twórczości"
W dniach 14-15 października na Wydziale Humanistycznym odbyła się konferencja naukowa „Wyparte dziedzictwo. Renarracje starotestamentowe w literackiej twórczości”, która zgromadziła kilkunastu badaczy z Polski i zagranicznych ośrodków m.in. Londynu, Genui, Pizy i Wiednia. Celem tego spotkania było poruszenie niezwykle istotnego wątku obecności ukrytej tematyki żydowskiej w polskiej kulturze, a także tradycji biblijnej w twórczości polskich Żydów: zasymilowanych lub wypierających swoją tożsamość, jak również maranów, poruszających się pomiędzy kulturami, tożsamościami.
Temat konferencji, choć rozpatrywany jest w kontekście Żydów, dotyka szerokiego zjawiska, jakim jest postawa wyparcia będąca efektem ucieczki przed cierpieniem, które można zdefiniować jako prześladowanie lub społeczny ostracyzm. Jego efektem był proces świadomego bądź nieświadomego odcinania się od rodzimej tradycji. Zjawisko to jest bliskie ludziom, którzy kształtowali postawy na pograniczu kultur, tożsamości, na styku religii, obyczajów i przekonań.
Głównym celem spotkania była próba budowania refleksji naukowej wokół obecności narracji ukrytej, zanurzonej w tekście literackim, mającej proweniencję biblijną, starotestamentalną, midraszową i talmudyczną, nawiązującą do figur biblijnych, rytuałów i obrzędów żydowskich świąt. Bogactwo tropów, wszelkiego rodzaju judaiców, loci theologici w literaturze, opowieści tożsamościowych oraz marańskich okazuje się doprawdy niezwykła. Zza tej opowieści wyłania się dość przykra świadomość, że to nasza kultura, monolityczna, wyparła ze świadomości obecność kultury żydowskiej.
Festiwal Wiedzy i Kultury Europejskiej w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie został zorganizowany dzięki środkom przyznanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Cykl wydarzeń poświęcony został promocji wartości europejskich, integracji społeczności akademickiej oraz lokalnej, a także odkrywaniu różnorodności kultury i tradycji krajów Unii Europejskiej. Festiwal oferował szeroką gamę atrakcji dla uczestników w każdym wieku – od warsztatów edukacyjnych, debat, po koncerty i animacje dla rodzin z dziećmi.
Wydarzenie było otwarte i bezpłatne dla wszystkich zainteresowanych!
Wydarzenia towarzyszące podczas Festiwalu:
1. Koncert Zespołu Wokalnego Katedry Muzyki UJD
2. Wystawa historyczna „20 lat Polski w Unii Europejskiej” – Biblioteka Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, al. AK 36 a. Wystawa odbywa się od 1 do 15 października 2024r.
3. Wystawa artystyczna „20 LAT – 20 KROKÓW – ARTYSTA W EUROPIE - ARTYSTA” – kampus Uniwersytetu
4. Konferencja naukowa: "Wyparte dziedzictwo. Renarracje starotestamentowe w literackiej twórczości" z udziałem gości z Włoch, Austrii i UK, organizatorem jest Instytut Literaturoznawstwa UJD przy współudziale NAWA - 14-15 października, budynek przy al. AK 36a, Aula Humanitatis
5. Iluminacja w barwach Unii Europejskiej - budynek przy al. Armii Krajowej 13/15 rozbłyśnie w barwach Unii Europejskiej
Liczne pytania uczestników o kolejne edycje wydarzenia (w następnych latach) są najlepszą rekomendacją, iż Festiwal i jego forma został przyjęty z dużym zainteresowaniem. Uczestnikom bardzo się podobał. Warto więc w tym miejscu dodać, że Festiwal miał charakter wyjątkowy pod jeszcze jednym co najmniej względem. Został sfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a zadanie to resort powierzył tylko czterem Uczelniom w kraju. Oprócz częstochowskiej Uczelni podobne wydarzenia zorganizowano także z zaangażowaniem: Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi.
Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka.
Partnerzy Medialni:
Media o nas:
https://www.cgk.czestochowa.pl/wydarzenie/5595
https://conamiescie.info/event/festiwal-wiedzy-i-kultury-europejskiej/
https://gornyslask.studentnews.pl/s/12/53032-Wojewodztwo-slaskie-imprezy-koncerty-informacje/6057222-Festiwal-Wiedzy-i-Kultury-Europejskiej-na-UJD.htm
https://gazetacz.com.pl/festiwal-wiedzy-i-kultury-europejskiej-na-ujd/
https://zycieczestochowy.pl/ujd-zaprasza-na-festiwal-wiedzy-i-kultury-europejskiej/
https://fiat.fm/info/ujd-organizuje-festiwal-wiedzy-i-kultury-europejskiej/
https://zsp6czest.edu.pl/2024/10/09/zaproszenie-2/
https://www.czestochowa.pl/festiwal-wiedzy-i-kultury-europejskiej
http://www.tvorion.pl/tu-warto-sie-zjawic-festiwal-wiedzy-i-kultury-europejskiej/
https://www.radiojura.pl/festiwal-wiedzy-i-kultury-europejskiej-juz-w-ten-weekend.html
https://fiat.fm/slidertop/otwarte-drzwi-uniwersytetu-jana-dlugosza-w-czestochowie/
http://www.tvorion.pl/ujd-po-europejsku/
https://www.radio.katowice.pl/zobacz,70141,Razem-w-Unii-Europejskiej-Forum-Uniwersyteckie.html
Uprzejmie informujemy, że w trakcie wszystkich wydarzeń Festiwalu Wiedzy i Kultury Europejskiej Uczelni (13-14.10.2024 r.) będą wykonywane fotorelacje oraz zapisy filmowe w celu rozpowszechniania ich w różnych formach m.in. za pośrednictwem strony internetowej, social mediów oraz materiałów informacyjnych, co tym samym wiąże się rozpowszechnianiem wizerunku osób uczestniczących w tych wydarzeniach. Udział w spotkaniach i uroczystościach oznacza wyrażenie przez uczestnika zgody na przetwarzanie swojego wizerunku w celach, o których mowa powyżej. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych jest dostępnych w Polityce prywatności, pod linkiem https://www.ujd.edu.pl/pl/polityka-prywatnosci
Wystawa na podsumowanie 20 -lecia Polski w UE
Już od 1 października 2024 roku będzie można zwiedzać wystawę zatytułowaną „20 lat Polski w Unii Europejskiej”, która towarzyszy projektowi „Organizacja obchodów 20-lecia Polski w Unii Europejskiej”. Ekspozycja będzie dostępna dla publiczności w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej Jana Długosza w Częstochowie (al. Armii Krajowej 36a).
W zamyśle organizatorów nadrzędnym celem wystawy jest upamiętnienie doniosłego wydarzenia w historii naszego kraju jakim była akcesja Polski do struktur Unii Europejskiej. Jest to również chęć przybliżenia tego zagadnienia społeczności uniwersyteckiej, ale także wszystkim innym osobom, które przyjdą na wystawę. Innym zamysłem jest promowanie wartości wspólnotowych.
Ekspozycję można podzielić na kilka części. W jednej z nich zaprezentowano kilkanaście plansz, na których można prześledzić drogę Polski do struktur UE. Przypominają one najważniejsze wydarzenia z długiego kalendarium zabiegów polskiej dyplomacji, które doprowadziły do jedności ze wspólnotą. Przybliżają sylwetki polityków, ale również konkretne wydarzenia jak np. ateński szczyt, na którym przywódcy 25 krajów (w tym również Polski) podpisali traktat o rozszerzeniu Unii Europejski w kwietniu 2003 roku lub inny fakt - przecięcie szlabanu granicznego na polsko-słowackim przejściu granicznym na Łysej Polanie, w nocy z 30 kwietnia na 1 maja 2004 r. Zadbano również o prezentację kalendarium – plansze ukazują historię powiększania się UE, jak też w ciekawie graficzny sposób umożliwiają prześledzenie drogi Polski do akcesji.
Na kolejnych planszach zgromadzono materiał dokumentujący zmiany jakie zaszły w Polsce po wejściu do UE, a nie byłyby możliwe bez zaangażowania środków z kasy wspólnoty. Wśród nich można znaleźć m.in. zdjęcia ukazujące efekty przebudowy ronda przy ul. Buforowej we Wrocławiu, rewitalizację Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy czy budynek Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.
Uzupełnieniem wystawy są zgromadzone w gablotach publikacje – czasopisma oraz książki wpisujące się w temat ekspozycji.
Wystawa została przygotowana przez zespół pracowników Biblioteki Uniwersyteckiej UJD w Częstochowie: dr Joannę Bochaczek-Trąbską (kurator wystawy), dr Agnieszkę Jastrzębską oraz mgr Barbarę Grzywińską.
Projekt, na który składa się wystawa, jest realizowany przez Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie i finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny i możliwy w godz. pracy Biblioteki. Widzowie mogą ją zwiedzać do 15 października 2024 roku.
Wystawa 20 LAT - 20 KROKÓW - ARTYSTA W EUROPIE - ARTYSTA
W Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie powstała wyjątkowa przestrzeń, która odzwierciedla bogactwo i różnorodność naszego kontynentu. Wystawę pt. 20 lat -20 Kroków- Artysta w Europie - można oglądać przed budynkiem UJD przy ul. Zbierskiego 2/4.
Wystawa zawiera 20 wypowiedzi za pomocą ,,języka plastyki" na temat obecności artysty jako jednostki w Unii Europejskiej. Koncepcja polega na prezentacji w formie przestrzennej wielkoformatowych prac dwudziestu zaproszonych artystów, którzy w autorski sposób odnieśli się do obecności Polski w Unii Europejskiej, a jednocześnie wypowiedzieli się jakie konteksty ma bycie w Europie i jak może się to przełożyć na twórczość oraz proces kreacyjny.
autorką zdjęć z wydarzenia jest p. Klaudia Okas
Mapa projektów zrealizowanych w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie przy wsparciu środków z Unii Europejskiej w latach 2004-2024
Data dodania: 15 września 2024