Wystawa na podsumowanie 20 -lecia Polski w UE
Już od 1 października 2024 roku będzie można zwiedzać wystawę zatytułowaną „20 lat Polski w Unii Europejskiej”, która towarzyszy projektowi „Organizacja obchodów 20-lecia Polski w Unii Europejskiej”. Ekspozycja będzie dostępna dla publiczności w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej Jana Długosza w Częstochowie (al. Armii Krajowej 36a).
W zamyśle organizatorów nadrzędnym celem wystawy jest upamiętnienie doniosłego wydarzenia w historii naszego kraju jakim była akcesja Polski do struktur Unii Europejskiej. Jest to również chęć przybliżenia tego zagadnienia społeczności uniwersyteckiej, ale także wszystkim innym osobom, które przyjdą na wystawę. Innym zamysłem jest promowanie wartości wspólnotowych.
Ekspozycję można podzielić na kilka części. W jednej z nich zaprezentowano kilkanaście plansz, na których można prześledzić drogę Polski do struktur UE. Przypominają one najważniejsze wydarzenia z długiego kalendarium zabiegów polskiej dyplomacji, które doprowadziły do jedności ze wspólnotą. Przybliżają sylwetki polityków, ale również konkretne wydarzenia jak np. ateński szczyt, na którym przywódcy 25 krajów (w tym również Polski) podpisali traktat o rozszerzeniu Unii Europejski w kwietniu 2003 roku lub inny fakt - przecięcie szlabanu granicznego na polsko-słowackim przejściu granicznym na Łysej Polanie, w nocy z 30 kwietnia na 1 maja 2004 r. Zadbano również o prezentację kalendarium – plansze ukazują historię powiększania się UE, jak też w ciekawie graficzny sposób umożliwiają prześledzenie drogi Polski do akcesji.
Na kolejnych planszach zgromadzono materiał dokumentujący zmiany jakie zaszły w Polsce po wejściu do UE, a nie byłyby możliwe bez zaangażowania środków z kasy wspólnoty. Wśród nich można znaleźć m.in. zdjęcia ukazujące efekty przebudowy ronda przy ul. Buforowej we Wrocławiu, rewitalizację Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy czy budynek Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.
Uzupełnieniem wystawy są zgromadzone w gablotach publikacje – czasopisma oraz książki wpisujące się w temat ekspozycji.
Wystawa została przygotowana przez zespół pracowników Biblioteki Uniwersyteckiej UJD w Częstochowie: dr Joannę Bochaczek-Trąbską (kurator wystawy), dr Agnieszkę Jastrzębską oraz mgr Barbarę Grzywińską.
Projekt, na który składa się wystawa, jest realizowany przez Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie i finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny i możliwy w godz. pracy Biblioteki. Widzowie mogą ją zwiedzać do 15 października 2024 roku.
Data dodania: 26 września 2024