Doroczny koncert Katedry Muzyki: kunszt wzbudził zachwyt publiczności
Pod znakiem ogromnego sukcesu zapisał się długo przygotowywany (a także wyczekiwany), doroczny koncert Katedry Muzyki UJD zatytułowany „Sztuka w Uniwersytecie – Uniwersytet w Filharmonii” (24 stycznia 2025 roku).
Nim do zgromadzonych widzów dotarły pierwsze dźwięki, o słowo wstępne został poproszony JM Rektor Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie prof. dr hab. Janusz Kapuśniak.
- Niezmiernie miło mi, że mogę być z Państwem i mam przyjemność otworzyć koncert Katedry Muzyki – mówił prof. Janusz Kapuśniak. – Wychowałem się w Bytomiu. Uczęszczałem na koncerty do Opery Śląskiej, ale wówczas nigdy nie myślałem, że kiedykolwiek przyjdzie mi być w Filharmonii aż tak często… W tym miesiącu jestem już czwarty raz. A styczeń się jeszcze nie skończył i wiem, że będę tutaj jeszcze raz! Świadczy to przede wszystkim o mnogości wydarzeń i dynamice życia, które toczy się wokół nas. Niezwykle cieszę, się że mam zaszczyt otwierać tak ważne wydarzenie z udziałem doskonałych muzyków, zacnych gości i wspaniałej publiczności.
Dostojne wydarzenie zadedykowane zostało prof. Jerzemu Bralczykowi, który przybył na koncert po zakończonym wykładzie „O granicach języka” (w Audytorium Maximum UJD)!
- Jestem bardzo wzruszony, ponieważ po raz pierwszy koncert i to tej rangi jest dedykowany mojej osobie – przekonywał prof. Jerzy Bralczyk. – Miło mi tym bardziej, gdyż kultura ma ogromny wpływ na tworzenie języka. W znacznej mierze również muzyka wpisuje się w ten proces…!
O szczegółach związanych z przygotowaniem koncertu poinformowała dr hab. Barbara Karaśkiewicz, prof. UJD, kierownik Katedry Muzyki UJD.
- Szczególnie chciałabym podkreślić ważną rolę, jaką w całym procesie powstawania koncepcji tego Wydarzenia miał Jego Magnificencja Rektor UJD, prof. dr hab. Janusz Kapuśniak, który z wielkim zrozumieniem wsparł nasze działania na etapie decydującym. Gdyby nie ta pomoc, wynikająca ze świadomości, że sztuka potrzebuje wsparcia w celu uzyskania zamierzonej jakości - ten koncert po prostu by się nie odbył. Była to wspaniała inicjatywa: aby zaprosić wszystkie nagrodzone przez Rektora UJD osoby - pracowników UJD - na to ważne dla naszej akademickiej wspólnoty przedsięwzięcie. Myślę, że oprócz prawdziwych przeżyć związanych z percepcją Sztuki, doświadczamy dzięki takim spotkaniom jeszcze silniej świadomości, że razem możemy nie tylko więcej - ale i piękniej: myśleć, czuć, działać, inspirować, edukować, przeżywać, planować – zachęcała do wysłuchania koncertu dr hab. Barbara Karaśkiewicz, prof. UJD.
Pani profesor pogratulowała również dr. hab. Bogusławowi Przyworze, prof. UJD (Prorektorowi ds. Nauki i Badań Naukowych UJD) inauguracji cyklu pt. "Wykłady u Długosza” (pierwszy wykład odbył się właśnie z udziałem prof. Jerzego Bralczyka).
W programie koncertu zaprezentowano 4 prapremiery muzyczne (twórcy pochodzą z naszej Uczelni): Wojciech Chałupka - Concertino na duet akordeonowy i orkiestrę smyczkową, Marek Kunicki – 5652 Edith – kantata na mezzosopran i orkiestrę z udziałem elektroniki oraz środków audiowizualnych, Korneliusz Wiatr – WIND-AGE na orkiestrę i kwintet jazzowy, Lesław Podolski – Gospel Impresions na chór mieszany, solistów i orkiestrę symfoniczną.
Krótko i subiektywnie opisując koncert można powiedzieć, że stał się niezwykłym wydarzeniem, przenoszącym publiczność w zupełnie inne, nowe, być może nie odkryte dotąd wymiary percepcji. Kto dał się ponieść muzyce, wyświetlanym obrazom i innym towarzyszącym dźwiękom, ten miał okazję posmakować zupełnie nowych, być może pierwszy raz doświadczanych emocji. To przeżycie dla wielu będzie długo kojarzyć się z podróżą do własnego „jestestwa”. Z pewnością nikt nie pozostał obojętny wobec zaprezentowanego programu oraz jego wykonania, a chyba o to właśnie w sztuce chodzi. Wszak najgorsza dla artysty jest ignorancja płynąca ze strony publiczności. Tej po koncercie „Sztuka w Uniwersytecie – Uniwersytet w Filharmonii” nie było! Gromkie brawa i żarliwe dyskusje po zakończeniu wydarzenia (w foyer i na zewnątrz Filharmonii) były tego najlepszym potwierdzeniem. Prosimy więc o więcej i czekamy na kolejne wydarzenia artystyczne z udziałem naszych Koleżanek oraz Kolegów!
Zespoły i instytucje zaangażowane w proces powstania wspaniałego wydarzenia:
Prowadzenie koncertu: Anna Stachura-Bogusławska
Autorka afisza: Justyna Warwas
Kompozytorzy - autorzy czterech prapremier muzycznych:
Wojciech Chałupka
Marek Kunicki
Korneliusz Wiatr
Lesław Podolski
Twórcy wizualizacji towarzyszących kompozycjom muzycznym - artyści plastycy:
Christopher Myśko
Jadwiga Janowska
Katarzyna Zolich
Marek Kunicki
Soliści:
Amalgalis Duo: Ewa Grabowska-Lis (UJD w Częstochowie) – akordeon, Daniel Lis (AM w Katowicach) - akordeon
Bernadetta Grabias (AM w Łodzi) – mezzosopran
Ewa Rzetecka-Niewiadomska (AM w Łodzi) – klawesyn
Marek Kunicki (UJD w Częstochowie) – live electronics
Korneliusz Wiatr – fortepian
Wojciech Królikowski – hammond, syntezatory
Sebastian Ruciński – gitary elektryczne
Tomasz Kiepura – bass
Tomasz Machański – perkusja
Joanna Świniarska-Szebeszczyk (UJD w Częstochowie) - śpiew
Karolina Mrugalska (UJD w Częstochowie) – śpiew
Ludmiła Kosteretska – fortepian
Mikser (Mikołaj Mądrzyk)
Dyrygenci:
Jerzy Swoboda
Marek Kudra
Zespoły:
Akademicki Chór Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie – przygotowanie Marek Kudra, Ludmiła Kosteretska
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana w Częstochowie
Szczególnie podziękowania należą się również Dyrektorowi Adamowi Klockowi za przychylność i zainteresowanie. Podziękowania skierowane są również do Impresariatu Filharmonii Częstochowskiej za wielką pomoc w organizacji i sprawną komunikację - a także za codzienną życzliwość w trudnych sytuacjach, również za fotografie, które wykonuje Agnieszka Małasiewicz.
Warto podkreślić, że koncert został przygotowany we współpracy z pracownikami Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych oraz Wydziału Humanistycznego.
foto: Agnieszka Małasiewicz
opr. dr Marek Makowski, rzecznik prasowy UJD
Media o tym wydarzeniu:
Data dodania: 25 stycznia 2025